Ισοφάριση, αποβολή αλλά προβάδισμα και… τώρα ΓΣΠ!

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και γρήγορο ρυθμό, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αποδράσει από το Turner Stadium με την ισοπαλία (2-2) που του δίνει το πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς.

Το σκορ άνοιξε ο Μοράις με πέναλτι που κέρδισε ο Τάμαρι στο 13ο λεπτό ενώ ο Ντελατόρε με εκπληκτικό ψαλιδάκι διπλασίασε τα γκολ για το ΑΠΟΕΛ στο 28ο λεπτό. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Όγκου μειώσε αρχικά για την Μπερ Σέβα και ο Νγουακαέμε ισοφάρισε στο 70 λεπτό.

Να σημειώσουμε ότι το ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντελατόρε στο 80 λεπτό.

Το φιλμ του αγώνα:

-Ξεκίνησε ο αγώνας

– Στο 6ο λεπτό το παιχνίδι, το ΑΠΟΕΛ πατάει καλά στο γήπεδο.

-Πέναλτυ για το ΑΠΟΕΛ στο 12ο λεπτό για πέσιμο του Τάμαρι μέσα στην περιοχή!!!

-ΓΚΟΛΛΛ για το ΑΠΟΕΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράις που έριξε στην άλλη πλευρά τον Γκορές!

-Κίτρινη κάρτα στον Ντελατόρε στο 16ο λεπτό για αντικανονικό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

-Κάρτα στον Ντε Βινσέντι στο 23ο λεπτό και φάουλ σε καλό σημείο για την Μπερ Σέβα.

-ΓΚΟΛΛΛΛΛ για το ΑΠΟΕΛ και 2-0 στο 28ο λεπτό με φανταστικό γκολ από τον Ντελατόρε!

-Πήγε να κάνει το διαγώνιο σουτ ο Σοουζα, η μπάλα δεν πήγε προς το τέρμα και πήγε προς το σημείο του πέναλτι εκεί όπου ήταν ο Ντελατόρε. Ο Βραζιλιάνος στόπαρε με το στήθος έκανε το ψαλιδάκι και άφησε άναυδο τον Γκορές!

-Μεγάλη διπλή φάση για την Χάποελ στο 30ο λεπτό. Ο Βάτερμαν απόκρουσε το σουτ του Νουακέμε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Εϊνμπίντερ έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών.

-Η Χάποελ ζήτησε πέναλτι για πέσιμο του Μέλικσον στο 31ο λεπτό, τίποτα λέει ο διαιτητής.

-Στο 34ο λεπτό, ο Καζού δέχθηκε κίτρινη για φάουλ στον Μέλικσον.

-Γκολ για του Ισραηλινούς στο 42ο λεπτό με τον Όγκου.

Ο Ταμάρι στο 45ο λεπτό βγήκε γρήγορα στην κόντρα μπήκε στην περιοχή όμως πριν γίνει επικίνδυνος ο Γκορές τον ανέκοψε καθαρά με τα πόδια.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Στο 51ο λεπτό, μετά από μία κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στην μέση του οριζοντίου δοκαριού του Βάτερμαν και στην συνέχεια ο Μοράις απομάκρυνε.

– Ο Μοράις έκλεψε στον χώρο του κέντρου και βγήκε με φόρα στην κόντρα, έκανε τον συνδυασμό με τον Τάμαρι όμως ο Ιορδανός πριν μπει στην περιοχή έκανε φάουλ.

-Ο Ντελατόρε το σουτ στην κόντρα στο 54ο λεπτό, ο Γκορές σε ετοιμότητα μπλοκάρει.

-Γρήγορη αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ στο 55ο λεπτό, ο Σάλαϊ το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

-Πέκχαρτ στην θέση του Μπασάτ στο 59ο λεπτό.

-Γκέντσογλου αντί Ντε Βινσέντι στο 60ο λεπτό.

-Κίτρινη στον Νγουακαέμε στο 62ο λεπτό.

-Κιτρίνισε Βούρο και Μπιτόν ο Εσκόφ στο 65ο λεπτό.

-Ο Μαμάν δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Βάτερμαν στο 66ο λεπτό.

– ΓΚΟΛ για την Χάποελ με τον Νγουακαέμε στο 70ο λεπτό. Μετά από σέντρα ακριβείας του Μπιτόν ο Νγουακαέμε από κοντά ισοφάρισε.

-Κίτρινη στον Βάτερμαν στο 76ο λεπτό.

-Στο 78 ο Καζού εκτελεί το φάουλ όμως ο Γκορές είπε όχι.

-Ο Ντελατόρε στο 79, στην προσπάθεια του να ξεμαρκαριστεί έκανε αγκωνιά και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

-Ο Βάτερμαν ήταν στο έδαφος αλλά σηκώθηκε και συνεχίζει (87′).

-Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

-Ακυρώνεται στο 91ο λεπτό το γκολ του Νγουακαέμε για οφσάιτ. Σωστός ο βοηθός.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Γκόρες, Μπ. Μπιτόν, Τζέμεκ, Νγουακαέμε, Εϊνμπίντερ, Ο. Μπιτόν, Ταχά, Μέλικσον (65΄ Εζρά), Μπασάτ (59΄ Πέκχαρτ), Μαμάν (83΄ Σαχάρ), Όγκου

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Νσούε (90΄+2 Μιλάνοφ), Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Σάλαϊ, Τάμαρι (72΄ Ιωάννου), Ντε Βινσέντι (60΄ Γκέντσογλου), Ντελατόρε

Κίτρινες: Εϊνμπίντερ, Νουακαέμε, Τζέντεκ, Ο. Μπιτόν – Ντε Βινσέντι, Καζού, Βάτερμαν.

Κόκκινες: Ντελατόρε

Διαιτητής: Αλεξέι Εσκόφ

**Το protathlima.com με την αποστολή του ΑΠΟΕΛ στο Ισραήλ μεταφέροντας σας τα πάντα ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα απέναντι στην Χάποελ Μπερ Σεβά. Η αποστολή είναι μία προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας.