Αγρίεψε πριν τον ΠΑΟΚ η Τσέλσι, αεράτη η Σίτι και «διπλό» για Άρσεναλ

Βρέθηκε να «κυνηγάει», αλλά επικράτησε 4-1 της Κάρντιφ η Τσέλσι, έχοντας τον Αζάρ σε μεγάλα κέφια πριν την Τούμπα. Σβηστά τη Φούλαμ η Σίτι (3-0), την ώρα που η Άρσεναλ περνούσε 2-1 από το Νιούκαστλ.

Ο εκπληκτικός Εντέν Αζάρ σημείωσε χατ τρικ και η Τσέλσι νίκησε με 4-1 την Κάρντιφ για την 5η αγωνιστική της Premier League, διατήρησε το απόλυτο των νικών και έπιασε ξανά τη Λίβερπουλ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σουλεϊμάν Μπαμπά στο 16ο λεπτό, ωστόσο στη συνέχεια το “Στάμφορντ Μπριτζ”… κατηφόρισε υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά από δύο ασίστ και δύο γκολ στα προηγούμενα τέσσερα παιχνίδια, ο Αζάρ βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα και ισοφάρισε στο 37ο λεπτό μετά από πάσα του Ολιβιέ Ζιρού. Οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν ξανά πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου, με το ίδιο αποτέλεσμα και την Τσέλσι να κάνει την ανατροπή. Με αυτό το τέρμα ο Βέλγος επιθετικός έφτασε τα 93 τέρματα με τη φανέλα των Λονδρέζων σε όλες τις διοργανώσεις κι έπιασε τον Μπάρι Μπριτζες στη 10η θέση των σκόρερ του συλλόγου. Στο 2ο ημίχρονο τον προσπέρασε, αφού ευστόχησε σε πέναλτι για να αυξήσει το προβάδισμα, ενώ με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπαμπά, ο Γουίλιαν αύξησε κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Μετά από δύο εβδομάδες φημολογίας και υπόνοιας για ρήξη μεταξύ του Πεπ Γκουαρδιόλα και του Λερουά Σανέ, ο διεθνής Γερμανός επιθετικός άρχισε βασικός για πρώτη φορά φέτος και σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό, στη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι με 3-0 επί της Φούλαμ. Με γκολ από τα αποδυτήρια, το έργο των “πολιτών” έγινε πολύ πιο εύκολο και ο Ραχίμ Στέρλινγκ είχε δοκάρι λίγο αργότερα, μέχρι ο Νταβίδ Σίλβα να διπλασιάσει το προβάδισμα και να κάνει πιο εύκολο το απόγευμα. Οι “νεοφώτιστοι” απέτυχαν να απειλήσουν την εστία του Έντερσον και συνεχίζοντας να παίζουν αμυντικά, το πλήρωσαν με νέο γκολ από τα αποδυτήρια, μόλις στο 47′, με τον Στέρλινγκ.

Η Άρσεναλ καρδιοχτύπησε, όμως κατάφερε να φύγει με σπουδαίο “διπλό” με 2-1 από την έδρα της Νιούκαστλ και με την 3η σερί νίκη της συνεχίζει την επιχείρηση ανόδου στον βαθμολογικό πίνακα. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και οι “καρακάξες” έχασαν ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο μία υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Γκρανίτ Τζάκα στο 49′ έδωσε προβάδισμα στους “κανονιέρηδες”. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μεσούτ Εζίλ πήρε το ριμπάουντ από προσπάθεια του Αλεξάντρ Λακαζέτ και αύξησε το προβάδισμα των Λονδρέζων. Όλα έδειχναν ότι η Άρσεναλ θα έφτανε σε σερί εκτός έδρας νίκες στην Premier League για πρώτη φορά από τον Μάιο του 2017, ωστόσο η Νιούκαστλ στο τέλος άρχισε να χάνει ευκαιρίες με τον Αγιόθε Πέρεθ. Μάλιστα, στο 91′ η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ μείωσε με τον Κίαραν Κλαρκ, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω και παρέμεινε δίχως νίκη φέτος. Ο Ουνάι Έμερι χρησιμοποίησε βασικό  τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο κι άφησε ξανά εκτός αποστολής τον Ντίνο Μαυροπάνο.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Τότεναμ – Λίβερπουλ 1-2 (90+3′ Λαμέλα / 39′ Βαϊνάλντουμ, 54′ Φιρμίνο)

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 3-0 (2′ Σανέ, 21′ Ντ. Σίλβα, 47′ Στέρλινγκ)

Νιούκαστλ – Άρσεναλ 1-2 (90+1′ Κλαρκ / 49′ Τζάκα, 58′ Εζίλ)

Τσέλσι – Κάρντιφ 4-1 (37′, 44′, 80′ πέν. Αζάρ, 83′ Γουίλιαν / 16′ Μπαμπά)

Μπόρνμουθ – Λέστερ 4-2 (19′, 37′ Φρέιζερ, 41′ πέν. Κινγκ, 81′ Σμιθ / 88′ πέν. Μάντισον, 89′ Ολμπράιτον)

Χάντερσφιλντ – Κρίσταλ Πάλας 0-1 (38′ Τζάτζα)

19:30 Γουότφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ