Πικρή πρεμιέρα με ήττα

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ζυρίχη στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ελβετική ομάδα πήρε τη νίκη χάρη σε εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κολολί στο 62′.

Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα υστέρησε σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις της, και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, παρόλο ότι πίεσε στα τελευταία λεπτά την αντίπαλη ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισοζυγισμένο με τι δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες εκατέρωθεν για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, με την Ζυρίχη να έχει μεγάλη φάση στο 15΄με τον Οντέι που μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε έξω. Η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε καλές ευκαιρίες κυρίως στο 23′ όταν ο Γιάννου βρέθηκε σε θέση βολής όμως τελευταία στιγμή η άμυνα απομάκρυνε την μπάλα.

Στην επανάληψη, η Ζυρίχη ξεκίνησε πιο επιθετικά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 62′ με γκολ του Κολολί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε η ελβετική ομάδα για χέρι του Μόισοφ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να συνέλθει από την ψυχρολουσία, με τον Ιραόλα να περνά στον αγώνα και τον Φλοριάν, ωστόσο παρά την πίεση που εξάσκησε δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

*Έναρξη πρώτου ημιχρόνου.

10′ Ισοζυγισμένο το πρώτο 10λεπτο, χωρίς την μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο επιθετικά και προσπάθησε να πιέσει ψηλά όμως η Ζυρίχη ισορρόπησε σταδιακά.

13′ Μακρινό άστοχο σουτ από τον Λαρένα, ψηλά άστοχο.

15′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζυρίχη, με τον Οντέι που μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

18′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Ζυρίχη. Απευθείας εκτέλεση από τον Κολολί, λίγο πάνω από την εστία του Τόνιο η μπάλα.

19′ Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Τέτε έκανε τη σέντρα, και ο Σίλβα από πολύ μακρινή απόσταση έκανε το σουτ το οποίο πέρασε λίγο έξω.

22′ Καλή στιγμή για τη Ζυρίχη. Κοντινή κεφαλιά από τον Οντέι, λίγο έξω η μπάλα.

23′ Νέα καλή φάση για την ΑΕΚ, με την σέντρα του Τέτε, ο Τρισκόφσκι άφησε έξυπνα για τον Γιάννου ο οποίος πλάσαρε αλλά η άμυνα απομάκρυνε.

24′ Κόρνερ για τη Ζυρίχη. Κεφαλιά από τον Μάκσο, απέκρουσε εύκολα ο Τόνιο.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Κριεζίου.

30′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κολολί, στα χέρια του Τόνιο η μπάλα.

35′ Καλή ενέργεια και σουτ του Γιάννου, όμως απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

39′ Μακρινό σουτ από τον Χέφελ, έξω η μπάλα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

*Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Πάλσον.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Χέφελ.

61′ Πέναλτι για τη Ζυρίχη για χέρι στον Μόισοφ ο οποίος έπεσε για να απομακρύνει τη μπάλα.

62′ Γκολ για την Ζυρίχη! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κολολί.

65′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Τέτε, μέσα ο Τολμές.

75′ Αλλαγή για την Ζυρίχη. Εκτός Οντέι, μέσα ο Σισέ.

78′ Κίτρινη στον Μπα Μοντού.

79′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Σίλβα, μέσα ο Ζαν Λουκ.

83′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Λαρένα, μέσα ο Φακούντο Γκαρσία.

84′ Αποβολή για τον Μπα Μοντού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

86′ Αλλαγή για την Ζυρίχη. Εκτός Μαρσερανο, μέσα ο Νεφ.

90+ Αλλαγή για την Ζυρίχη. Εκτός ο Κελίφι, μέσα ο Βίντερ.

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα (79′ Ζαν Λουκ), Μόισοφ, Λαρένα (83′ Φακούντο Γκαρσία), Ακοράν, Τέτε (65′ Τολμές), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζαλες, Ιωάννου, Γιάννου.

ΖΥΡΙΧΗ (Λούντοβιτς Μαγκνίν): Μπρέσερ, Μάκσο, Πάλσον, Μαρσερανο (86′ Νεφ), Οντέι (75′ Σισέ), Μπαγκούρα, Μπα Μοντού, Ρούεγκ, Κολολί, Κριεζίου, Κελίφι (90+ Βίντερ).

ΣΚΟΡΕΡ: 62′ πεν. Κολολί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Χέφελ –  28′ Κριεζίου, 50′ Πάλσον, 78′ Μπα Μοντού.

ΚΟΚΚΙΝH: 84′ Μπα Μοντού (δεύτερη κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Jonathan Lardot