Με σταρ τον Ινσίνιε η Νάπολι πέρασε από το Τορίνο

Οι «παρτονοπέι» με κορυφαίο τον Λορέντσο Ινσίνιε πέρασαν με 3-1 από την έδρα της Τορίνο και έπιασαν προσωρινά τη Γιουβέντους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Την τέταρτη νίκη της στις πέντε πρώτες αγωνιστικές της Serie A πέτυχε η Νάπολι, καθώς πέρασε αλώβητη από το Τορίνο, όπου νίκησε την τοπική ομάδα με 3-1. Με αυτόν τον τρόπο οι «παρτονοπέι» έφτασαν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος τη Γιουβέντους, η οποία όμως θα έχει την ευκαιρία το βράδυ να μείνει και πάλι μόνη πρώτη εφόσον νικήσει στην έδρα της Φροζινόνε.

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Λορέντσο Ινσίνιε. Ο Ιταλός περιφερειακός επιθετικός βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα, πράγμα που επιβεβαίωσε πετυχαίνοντας δύο τέρματα απέναντι στην Τορίνο και φτάνοντας τα 4 μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Ο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού με σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, προκειμένου να κυριαρχήσει στο πρώτο ημίχρονο. Η υπεροχή της Νάπολι λοιπόν, εδραιώθηκε στο 20ο λεπτό, όταν ο Μέρτενς έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Βέρντι με αριστερό σουτ από την καρδιά της περιοχής έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Τορίνο αντέδρασε και κατάφερε γρήγορα να μειώσει σε 2-1. Στο 51′ ο Λουπέρτο υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Μπερενγκέρ και ο Μπελότι που ανέλαβε την εκτέλεση σκόραρε. Οι «παρτονοπέι» αντιλήφθηκαν ότι δεν υπήρχαν περιθώρια για χαλάρωση και ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους. Πρώτα λοιπόν στο 59′ ο Καγιεχόν είχε δοκάρι και αμέσως μετά ο Ινσίνιε κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά κλειδώνοντας το ματς με το 3-1 υπέρ της Νάπολι.