Νέο χαρακίρι από την Μίλαν! (vid)

Η Μίλαν προηγήθηκε δύο φορές απέναντι στην Αταλάντα, όμως ένα γκολ του Ριγκόνι στις καθυστερήσεις στέρησε από τους «ροσονέρι» μία σχεδόν σίγουρη νίκη.

Αποκτήθηκε γι’ αυτό ακριβώς. Για να κάνει τη διαφορά. Όχι μόνο με τα γκολ του, αλλά με την συνολική παρουσία του στο γήπεδο, με το γεγονός ότι μπορεί να ανοίγει χώρους, τραβώντας όλη την άμυνα πάνω του.

Ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν έκανε την πιο γεμάτη του εμφάνιση με την φανέλα της Μίλαν και λίγες ημέρες πριν από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, έδειξε ότι αρχίζει να… βρίσκεται με τους νέους του συμπαίκτες.

Ωστόσο, ένας άλλος Αργεντινός, ο Εμιλιάνο Ριγκόνι μίλησε τελευταίος και με γκολ στις καθυστερήσεις έκανε το 2-2 για την Αταλάντα, το οποίο σόκαρε την Μίλαν.

Είχαν περάσει μόλις 90 δευτερόλεπτα, όταν μετά από από σέντρα ακριβείας του Σούσο, ο Ιγκουαΐν με προβολή στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ.

Το γκολ του Μποναβεντούρα λίγο αργότερα ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, ο Αργεντινός θα μπορούσε να γίνει «σερβιτόρος» ενός γκολ, όμως ο Κεσιέ αστόχησε σε κενή εστία.

Η Αταλάντα προσπάθησε από στημένες φάσεις να κάνει κάτι καλό και μάλιστα άγγιξε την ισοφάριση (34’), όταν μετά από κεφαλιά του Τολόι, ο Πάσαλιτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Η ομάδα του Μπέργκαμο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Γκόμες (54’, 1-1), όμως η χαρά των φιλοξενουμένων κράτησε μόλις επτά λεπτά, αφού ο Μποναβεντούρα, μετά από νέα σέντρα ακριβείας του Σούσο έκανε το 2-1 (61’),

Ο Ιγκουαΐν έχασε χρυσή ευκαιρία για το 3-1 στο 87ο λεπτό και η Μίλαν το πλήρωσε ακριβά. Στις καθυστερήσεις, η άμυνα των «ροσονέρι» πιάστηκε εν υπνώσει και ο Ριγκόνι που πήρε το ριμπάουντ μετά από μεγάλη απόκρουση του Ντοναρούμα, έκανε σε κενή εστία το 2-2, σοκάροντας την ομάδα του Γκατούζο.