Ήττα από την IFK Uddevalla

Η ανακοίνωση του ΑΠΟΕΛ:

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την IFK Uddevalla με 5-2 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου στο Main round του UEFA Futsal Champions League. Τα τέρματα της ομάδας μας σημείωσαν οι Ομήρου και Rafael. Το επόμενο παιχνίδι είναι το Σάββατο, απέναντι στο φαβορί του ομίλου Pescara στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερίας» στις 19:00. Θα προηγηθεί ο αγώνας IFK Uddevalla-Mostar στις 16:00.

Καθόλου καλά δεν εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα μας. Αν και ξεκίνησε καλύτερα, δέχτηκε τέρμα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να αποσυντονιστεί και να ψάχνει τα πατήματα της. Στο 5ο λεπτό οι Σουηδοί άνοιξαν το σκορ, ο Ομήρου ισοφάρισε στο 9’, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση έγινε το 1-2. Οι φουτσαλιστές του Γιάννου Μυλωνά προσπάθησαν να αντιδράσουν, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες, ωστόσο δεν βρήκαν στόχο. Οι φιλοξενούμενοι δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και μετά από αντεπίθεση σκόραραν για το 3-1.

Ούτε το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε καλά για τον ΑΠΟΕΛ. Ο αντίπαλος αιφνιδίασε για ακόμη μια φορά, σκόραρε στο 23’ και έβαλε πολύ δύσκολα στους γαλαζοκίτρινους. Η ομάδα μας έπαιξε στο μισό γήπεδο για αρκετή ώρα, πίεσε, έχασε σημαντικές ευκαιρίες και σημάδεψε το δοκάρι, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσε να σκοράρει και να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Στο 35’ οι Σουηδοί εκμεταλλεύτηκαν το fly goalkeeper και σκόραραν, ενώ δυο λεπτά μετά ο Rafael διαμόρφωσε το τελικό 5-2.