ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ-ΑΕΛ: Έμειναν… στο μηδέν

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα στην Καρμιώτισσα και την ΑΕΛ, που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (03/04) στην Πάφο, για την 7η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του Β΄ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA. Πλέον, η φιλοξενούμενη έφτασε τους 41 βαθμούς, ενώ η γηπεδούχος ανέβηκε στους 32, έχοντας… αέρα επτά βαθμών στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΛ και είχε δύο καλές στιγμές, αρχικά στο 4΄, με την κεφαλιά του Μίντσεφ να… φεύγει έξω, κι ακολούθως δέκα λεπτά αργότερα, όταν η κεφαλιά του Μορέιρα είχε την ίδια κατάληξη.

Με την πάροδο του χρόνου η Καρμιώτισσα ισορρόπησε και είχε με τη σειρά της δύο καλές στιγμές με το Ρόσι στο 22΄ και στο 24΄.

Απ’ εκεί και πέρα και μέχρι την ολοκλήρωση του 45λεπτου, η ομάδα του Γαρπόζη υπερείχε, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει γιατί είχε βρει απέναντί της έναν καταπληκτικό Αλεξάντερ Σπόλιαριτς, που σταμάτησε τα σουτ των Τζάλμα και Παπαφώτη στο 33΄.

Στο 41΄ ο διαιτητής Ανδρέας Αργυρού υπέδειξε πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Αγγελή, μετά από μπαλιά του Μορέιρα, όμως μετά από υπόδειξη του VARίστα Μενέλαου Αντωνίου κλήθηκε στο on field review και πήρε πίσω την απόφασή του, δίνοντας φάουλ για την Καρμιώτισσα για χέρι του Μορέιρα στο ξεκίνημα της φάσης.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Λίγες φάσεις στην επανάληψη, με σπουδαιότερη εξ  αυτών το σουτ του Κατσαντώνη στο 70΄, με τον Ολιβέιρα να απογειώνεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Έτσι, το τελικό 0-0 μόνο έκπληξη δεν προκάλεσε βάσει και της εικόνας του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια (71΄ Κοβάσεβιτς), Νεοφύτου, Παντελή (79΄ Χαραλάμπους), Ρόσι (46΄ Τσουκαλάς), Γκραντινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου (59΄ Θεοδώρου), Ψύχας (71΄ Ουεσλάτι).

Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Χαραλάμπους, Γκριμπάκιν, Ταβελούδης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι, Αριστείδου, Πάουλαβετς.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Σρνιτς (71΄ Μαρς), Μορέιρα (90΄ Χριστοδούλου), Σιλβέστρος, Μίντσεφ, Τζάλμα, Θεμιστοκλέους (64΄ Μακρής), Κα (71΄ Μεντόσα).

Στον πάγκο: Ανέστης, Φραντζής, Μεντόσα, Μαρς, Μόρσαϊ, Μακρής, Κολιάς, Νεοφύτου, Κανό, Χριστοδούλου, Γενεθλίου, Παναγή.

** Αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην 11άδα της ΑΕΛ. Ο Μπάστο ένιωσε ενοχλήσεις και τη θέση του πήρε ο Φραντζής.

Κίτρινες Κάρτες: Θεοδώρου, Χαραλάμπους / Παπαφώτης, Τζάλμα.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Αντωνίου Μενέλαος
AVAR: Βασιλείου Αδάμος