MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Αφεντικό το ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο! (pics)

Sponsored by quadcore

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε του Απόλλωνα μέσα στο Λευκόθεο με 82-73, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι γηπεδούχοι είχαν σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, με τον Απόλλωνα να καταφέρνει στην Δ’ περίοδο να μειώσει στους δύο την διαφορά και να μπαίνει στην διεκδίκηση της νίκης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν ωστόσο πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και έφυγαν με την νίκη, η οποία είναι η όγδοη φετινή για τον ΑΠΟΕΛ, σε 14 αναμετρήσεις έως τώρα, φτάνοντας έτσι στους 22 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας. Για τον Απόλλωνα αυτή ήταν η δωδέκατη ήττα σε 15 αγώνες, ο οποίος έφθασε πλέον στους 18 βαθμούς. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Κούνας ο οποίος σημείωσε 21 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Με ένα σερί οκτώ πόντων μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ (από ένα τρίποντο οι Κούνας-Κεμπ, δύο ο Τζέφερσον), ενώ μέχρι το 4’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους (12-4). Στο επόμενο λεπτό ο Παντούρης με τρίποντο και ο Σάμουελς με λέι απ, μείωσαν σε 12-9 για τον Απόλλωνα, για να απαντήσει ο Κούνας με δίποντο κάνοντας το 14-9. Μέχρι το 6:30 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 15-13, ενώ ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισαν σε 17-17. Στην συνέχεια ο Ιερωνυμίδης με λέι απ έκανε το 19-17 για τον ΑΠΟΕΛ, για να απαντήσει ο Τομπάζος με τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα στον Απόλλωνα με 20-19. Πριν το φινάλε της περιόδου ο Κεμπ με τρίποντο έκανε το 22-20 για τον ΑΠΟΕΛ.

Με εννέα πόντους μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ (εφτά ο Μπέικερ, δύο ο Χάρπερ), φέρνοντας το σκορ στο 31-20. Ο Απόλλωνας ήταν βελτιωμένος στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι το 16:30 να μειώσει σε 33-26, με τον ΑΠΟΕΛ να αντιδράει και να σημειώνει έξι πόντους μέχρι το 19’ (από δύο οι Κούνας, Ζντράβιτς, Κέμπ) και να κάνει το 39-26. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «γαλαζοκίτρινους» να προηγούνται με 41-30.

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 21’ (Τζέφερσον για ΑΠΟΕΛ, Σάμουελς για Απόλλωνα με το σκορ να πάει στο 43-32. Έπειτα ο Βασίλης Κούνας με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το 48-32, ενώ μέχρι το 24’ το σκορ πήγε στο 52-36. Ακολούθως, η ομάδα του Λούκα Αντωνίου σημείωσε οκτώ πόντους (έξι ο Φίλερ, δύο ο Τέρμαν) και μείωσε σε 52-44. Μέχρι το 29’ η ομάδα της Λεμεσού μείωσε στους τέσσερις την διαφορά, όπου το σκορ πήγε στο 55-51. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν όμως πιο συγκεντρωμένος μέχρι το τέλος της περιόδου και σημειώνοντας πέντε ακόμα πόντους (τρεις ο Κεμπ, δύο ο Ιερωνυμίδης) έφερε το σκορ στο 60-51.

Με τέσσερις πόντους του Φίλερ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας (60-55), με τον Κούνα να σημειώνει δύο ακόμα πόντους στην συνέχεια και να κάνει το 62-55. Έπειτα ο Φίλερ με τρίποντο μείωσε σε 62-58, για να ακολουθήσει κάρφωμα από τον Βίκτωρα Ιερωνυμίδη, ο οποίος έκανε το 64-58 για τον ΑΠΟΕΛ στο 35’. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Σάμουελς και Ολισεμέκα, μειώνοντας στους δύο την διαφορά (64-62), με την απάντηση του ΑΠΟΕΛ να είναι άμεση, αφού μέχρι το 39’ σημείωσε δύο τρίποντα με τους Ζντράβιτς και Κούνα, και δύο πόντους με τον Τζέφερσον (ενώ δέχθηκε τρεις πόντους από τον Μπλάκμον) με το σκορ να πηγαίνει στο 77-66. Με το τέλος του αγώνα η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη πήρε την νίκη με τελικό σκορ 82-73

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 41-30, 60-51, 82-73

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Κούνας 21 (3), Μπέικερ 9 (1), Ζντράβιτς 9 (1), Κεμπ 22 (4), Τζέφερσον 11, Ιερωνυμίδης 8, Κασκίρης, Χάρπερ 2.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)

Φίλερ 24 (2), Τέρμαν 12, Μπλάκμον 9 (2), Ολισεμέκα 6, Παντούρης 5 (1), Τομπάζος 3 (1), Μαντοβάνης, Ηλιάδης, Σάμουελς 14, Μακρυγιάννης.

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.