Αποτελέσματα τρίτης αγωνιστικής

Στο μεγάλο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής που έγινε στο «Θεμιστόκλειο» στη Λεμεσό έγινε ένας αγώνας που πρόσφερε πολλές συγκινήσεις. Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις καλύτερη στα σημεία το κέρδισε με 25 -21 και προηγήθηκε με 1 -0 βάζοντας πίεση στους «πράσινους». Ωστόσο, η Ομόνοια επέστρεψε και μετά από μια πραγματική μάχη ισοφάρισε τα σετ σε 1 -1 αφού κέρδισε με 25 -27. H Ομόνοια έπιασε πολύ καλή απόδοση το τρίτο σετ το οποίο κέρδισε με 20 – 25 ανατρέποντας τα δεδομένα προηγούμενη με 1 -2.

Η Ομόνοια ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο σετ και προηγήθηκε με 7 -2. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι καλύτεροι σε πολλούς τους τομείς και αύξησαν τη διαφορά στο σκορ σε 5 -11. Η νευρικότητα που παρατηρείτο στην Ανόρθωση δεν την άφηνε να απειλήσει με συνέπεια η Ομόνοια να προηγηθεί με 11 -19 και λίγο αργότερα να πάρει τη νίκη με 17 -25.

Ανόρθωσις (Μαρ.Κοντός): Δημητρίου, Μιχάηλοβιτς, Τσιρνιάσκι, Χρυσοστόμου, Γκουέλλε, Κολάς,(λίμπερο) Πλατρίτης
Ομόνοια (Σάββα): Παφίτης, Αλβες, Τούλιο, Αλεξίου, Α.Πετρακίδης, Ρείνάλντο (λίμπερο) Αντωνίου

ΑΕ Καραβά (Κανεστράτσι): Κνέζεβιτς, Αντωνιάδης, Ροντόλφο, Ράμμα, Ράντιτς, Χριστοφή (λίμπερο) Χατζηδαμιανού
Αναγέννηση (Α.Κωνσταντίνου): Ντουβάρτσι, Χρυσοστόμου, Νικόλοφ, Ττόφιας, Αρμενάκης, Πραία(λίμπερο) Ζάνης

Η Νέα Σαλαμίνα εκμεταλλευόμενη πλήρως τις απουσίες των Χόστερ και Γαβριήλ Γεωργίου κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 0 -3 στο «Λευκόθεο». Στο πρώτο σετ έγινε ένας αγώνας με δυο όψεις. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά και εκμεταλλευόμενο την κακή υποδοχή της Νέας Σαλαμίνας και τις ορθές επιλογές από τον πασαδόρο Κοζλόφσκι και τον επιθετικό οίστρο του Κωνσταντίνου Ευσταθίου προηγήθηκε με 20 -13.

Η παρουσία όμως του Σαββίδη στο σερβίς για τη Νέα Σαλαμίνα άλλαξε τις ισορροπίες με συνέπεια οι «ερυθρόλευκοι» να κάνουν σερί 7 -0 και να ισοφαρίσουν 20 -20. Τελικά, η Νέα Σαλαμίνα πιο ψυχωμένη στα τελευταία στάδια του σετ κέρδισε με 23 -25 παίρνοντας προβάδισμα με 0 -1. Στο δεύτερο σετ η Νέα Σαλαμίνα ήταν ακόμα καλύτερη συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε στα τελευταία στάδια του σετ κερδίζοντας με 16 – 25 κάνοντας το 0 -2. Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε η Νέα Σαλαμίνα στο τρίτο σετ κερδίζοντας με 17 -25 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 0 -3 που της δίνει το δικαίωμα να βλέπει ψηλά.

ΑΠΟΕΛ (Παμπακάς): Χόστερ, Κοζλόφσκι, Τζώρτζεβιτς, Χατζηπαύλου, Ευσταθίου, Χαλλουμής (λίμπερο) Παντελή
Ν.Σαλαμίνα (Ρέϋνολτς): Ιάντολο Χάντ Ζηκάκης Παϊάν Σαββίδης Προδρόμου (λίμπερο) Βαρνάβα

Άνετο ήταν το πέρασμα του Παφιακού από το Λύκειο Λατσιών αφού κέρδισε τον τοπικό Καποδίστριας Εθνικό με 3 -0. Με αυτή την νίκη οι Παφίτες πέτυχαν το 3 στα 3 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο πρώτο σετ οι «γαλάζιοι» κέρδισαν με 13 -25, αλλά στο δεύτερο ο Καποδίστριας Εθνικός Λατσιών έβαλε πίεση στον Παφιακό όμως υπέκυψε με 23 -25. Στο τρίτο σετ ο Παφιακός ήταν πολύ σοβαρός κερδίζοντας με 15 – 25 κερδίζοντας και τον αγώνα με 0 -3.

Εθνικός (Ιωάννου): Χατζηαθανασίου, Προύσαλης, Κουλέντης, Χαριδήμου, Τοφής, Μιχαήλ (λίμπερο) Νικηφόρου Γαλανάκης
Παφιακός (Πρωτοψάλτης): Κωνσταντινίδης, Μπουρκόφσκι, Οικονομίδης, Γκόμες, Μάσιελ, Ανδρέου (λίμπερο) Παπαχριστοδούλου

Ανόρθωσις – Ομόνοια 1-3 (25-21, 25-27, 20-25, 17-25)
ΑΕ Καραβά – Αναγέννηση 3-1 (25-21, 25-27, 25-22, 25-13)
ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 0-3 (23-25, 16-25, 17-25)
Εθνικός Λατσιών – Παφιακός 0-3 (13-25, 23-25, 15-25)