Καθαρές νίκες για Betonalfa ΑΕΛ – Sabbianco Απόλλων

Με τις νίκες των BetOnAlfa ΑΕΛ και Sabbianco Απόλλων επί της Ολυμπιάδας Ν. και ΘΟΙ Αυγόρου αντίστοιχα με σκορ 3-0 συνεχίστηκε την Τρίτη με δυο αγώνες το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Τα παιχνίδια άνοιξαν και την 5η αγωνιστική που θα συνεχιστεί την Πέμπτη στις 20:00 με το ντέρμπι Τεχνοοικία ΑΕΚ – Ανόρθωσις στο «Κίτιον».

Η BetOnAlfa ΑΕΛ έπαιξε σοβαρά και «καθάρισε» με 3-0 σετ
Γηπ. ΑΕΛ: BetOnAlfa ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 3-0 ΣΕΤ: 25-11, 25-13, 25-17
Το τέσσερα στα τέσσερα μετρά από το βράδυ της Τρίτης η BetOnAlfa ΑΕΛ που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής κέρδισε στο γήπεδό της την Ολυμπιάδα Ν. με 3-0 σετ.

Η ομάδα του Στέργιου Φραγκέσκου βρίσκεται στην κορυφή με 12 βαθμούς βγάζοντας με επιτυχία δυο ντέρμπι (σ.σ. Ανόρθωσις εκτός – Sabbianco Απόλλων). Η Ολυμπιάδα Ν. ψάχνει την πρώτη της νίκη όμως δέχθηκε τρεις ήττες από τα φαβορί για τον τίτλο Sabbianco Απόλλων, Tεχνοοικία ΑΕΚ και BetOnAlfa ΑΕΛ εκτός έδρας.

Οι «γαλαζοκίτρινες» θέλησαν να δείξουν ποιο είναι το «αφεντικό» του αγώνα από το πρώτο σετ. Παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ κέρδισαν με 25-11 και προηγήθηκαν με 1-0.

Η σοβαρότητα αποδεικνύεται σήμα κατατεθέν της φετινής BetOnAlfa ΑΕΛ που κέρδισε με σχετική άνεση και το δεύτερο σετ με 25-13 ανακτώντας ισχυρό προβάδισμα νίκης με 2-0 σετ. Η ομάδα του Χρίστου Πούλλακκου πάλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει τα σερί των γηπεδούχων.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα έπαιξε καλύτερα με αποτέλεσμα οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο της ΑΕΛ να παρακολουθήσουν ωραίο βόλεϊ. Η ομάδα του Στέργιου Φραγκέσκου (σ.σ. προχώρησε σε αλλαγές δοκιμάζοντας παίκτριες και σχήματα) δεν άφησε να της ξεφύγει ο έλεγχος του αγώνα και φυσιολογικά κέρδισε το σετ με 25-17 και τον αγώνα με 3-0.

BetOnAlfa ΑΕΛ (Στ. Φραγκέσκου): Σταύρου, Τριβούνοβιτς, Κωνσταντινίδου, Μάγκντιτς, Ριπνάγια, Παύλου. Αλλαγές: Tαλιαδώρου, Ριαλά, Σακίδου –Λίμπερο: Kωνσταντίνου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Χρ. Πούλλακκος): Β. Χαραλάμπους, Εφ. Πέτρου, Τζιαπούρα, Νίστρομ, Χριστοδούλου, Χατζηχαραλάμπους. Αλλαγές: Ε. Μαραγκού, Τίλλεϊ – Λίμπερο: Ψιλογένη.

Πήρε νίκη ψυχολογίας για το ντέρμπι ο Sabbianco Απόλλων
Γηπ. ΑΠΟΛΛΩΝ: Sabbianco Απόλλων – ΘΟΙ Αυγ.3-0 ΣΕΤ: 25-09, 25-05,25-11
Μετά από δυο ήττες ο Sabbianco Απόλλων επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας στην έδρα του το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0. Οι «γαλάζιες» έπαιξαν με το «μαχαίρι στα δόντια» θέλοντας να κερδίσουν και να αποκτήσουν ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι της ερχόμενης Τρίτης με την Τεχνοοικία ΑΕΚ πάλι στο γήπεδό του.

Το ΘΟΙ πλέον σε δυο αγώνες μετρά μια νίκη και μια ήττα και βλέπει τη συνέχεια, όπου θα προσπαθήσει να πάρει τα τρίποντα που χρειάζεται.

Αποφασισμένος να «καθαρίσει» ήταν ο Sabbianco Απόλλων και αυτό φάνηκε από το πρώτο σετ. Οι «γαλάζιες» δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Αυγόρου και κέρδισαν το σετ με εύκολο τρόπο 25-09 και πήραν προβάδισμα 1-0.

Ακόμα πιο εύκολος ήταν ο τρόπος που κέρδισε ο Sabbianco Απόλλων στο δεύτερο σετ. Οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη εκμηδένισαν στην κυριολεξία τα λάθη και κυριάρχησαν κερδίζοντας με 25-05, «γράφοντας» ταυτοχρόνως το 2-0.

Ανώτερος ήταν ο Sabbianco Απόλλων και στο τρίτο σετ κερδίζοντας με 25-11 και παίρνοντας το «τρίποντο» με καθαρή νίκη 3-0. Η ομάδα του ΘΟΙ έδειξε καλύτερα στοιχεία στο σημείο αυτό του αγώνα όμως δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι.

Sabbianco Απόλλων (Γ. Γιαπάνης): Ιορδάνους, Σπύρου, Χουντίμα, Στυλιανού, Γκιουράνι, Λαβρούκ. Αλλαγές: Ντόντσιουκ, Σιμανόφσκι.

ΘΟΙ Αυγ.(Λ. Νοβάκοφ): Ειρ. Χαραλάμπους, Χρυσάνθου, Όθωνος, Τζανουδάκη, Μιχαήλ, Χρίστου. Αλλαγές:

Ο αγώνας στο Γυμν. Αγ. Αθανασίου Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου – Αναγέννηση Δ. αναβλήθηκε.