Νίκες για ΑΕΛ και Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας συνεχίζει να εντυπωσιάζει και κερδίζοντας μέσα στη Δερύνεια την Αναγέννηση με 3-0 βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 09 βαθμούς και το απόλυτο. Στους άλλους δυο αγώνες που ολοκλήρωσαν την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας η Ολυμπιάδα κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 ενώ η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε του «Κorantina Homes» Παφιακού επίσης με 3-0 και πήρε την πρώτη της νίκη.

Ασταμάτητες οι «Αμαζόνες»

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3(16-25, 18-25,18-25)
Ασταμάτητες είναι οι «Αμαζόνες» του Απόλλωνα. Οι «γαλάζιες» του Λεωνίδα Γαϊτανάκη πέρασαν από τη Δερύνεια κερδίζοντας την πολύ δυνατή Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 κάνοντας το 3/3. Οι Λεμεσιανές ήταν καλύτερες και κέρδισαν σε μια δύσκολη έδρα. Η Αναγέννηση που πλήρωσε και τα λάθη της έμεινε χωρίς νίκη και θέλει επειγόντως βαθμούς.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πολύ καλά στη Δερύνεια και είχε τον έλεγχο από τα αρχικά στάδια (02-06, 09-15). Στη συνέχεια Σοπόλ και Σάντζεζ βοήθησαν την Αναγέννηση να μειώσει στους τέσσερεις 14-18 πάντα για τις «γαλάζιες».Τα λάθη όμως επέτρεψαν στα κορίτσια του Γαϊτανάκη να ξεφύγουν 23-15 και με διπλό μπλοκ να κερδίζουν το σετ 25 -16 και να προηγούνται με 1-0 σετ.

Ισοζυγισμένο ήταν το δεύτερο σετ του ντέρμπι στη Δερύνεια με την Αναγέννηση να έχει ελαφρύ προβάδισμα 09-07. Ο Απόλλωνας έφερε το σετ στα ίσα 12-12, αλλά η Σάντζεζ οδήγησε τις «πράσινες» στο +2 14-12. Οι «γαλάζιες» όμως δεν το έβαλαν κάτω και πήραν το προβάδισμα με δυο πόντους διαφορά 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ. Η ομάδα του Γαϊτανάκη με το καλό σέρβις της Αγκουέρο δυσκόλεψε την υποδοχή της Αναγέννησης και ξέφυγε 21-15 με την Πέρεζ. Οι «γαλάζιες» κατάφεραν να «καθαρίσουν» το σετ 25-18 με πλάσα της αρχηγού Σοφίας Μανίταρου και να αυξάνει σε 2-0 το προβάδισμά της.

Μετά το αρχικό 07-08, ο Απόλλωνας ξέφυγε με 09 -14 ελέγχοντας το σετ και αφού πήρε όσους πόντους χρειάζετο προηγήθηκε με 22-15 με την Αγκουέρο να τελειώνει το σετ με 25-18 και να δίνει τη νίκη στον Απόλλωνα με 3-0.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. Λουκά, Σοπόλ, Σάντζεζ,Γκρίπαν, Αντωνίου, Παπαγιάννη – Λίμπερο: Oικονόμου. – Αλλαγές: Φελλά.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Λ. ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ):Αγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι, Ι. Σιμανόφσκι, Πέρεζ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο: Ζακχαίου, Λίμπερο: Αραούζου. – Αλλαγές: Κέστα, Μιχαήλ.

Στα ψηλά η Ολυμπιάδα

ΣΑΛΑ «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 (25-23, 25-19,25-23)
Η εξαιρετική πορεία της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως συνεχίζεται. Η προσφυγική ομάδα πέτυχε τη δεύτερη της νίκη την Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2018 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών και με έξι βαθμούς φιγουράρει στην τετράδα. Η ομάδα του Θανάση Κατσιγιάννη κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου που έμεινε χωρίς νίκη μετά από τρεις αγώνες μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον αγώνα.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το πρώτο σετ στη Σάλα «Νεάπολη – Επιστροφή» με τις δυο ομάδες να παλεύουν στα ίσα και την Ολυμπιάδα να κερδίζει τελικά 25-23 και να προηγείται με 1-0.

Η ομάδα του Κατσιγιάννη ήταν ανώτερη στο δεύτερο σετ και κέρδισε 25-19 για να αυξήσει σε 2-0. Το ΘΟΙ ήταν ανταγωνιστικό, αλλά στο τέλος δεν άντεξε.

Η ομάδα του Αυγόρου ήταν πολύ ανταγωνιστική και πίεσε την Ολυμπιάδα στο τρίτο σετ, αλλά η έδρα «μίλησε» και οι γηπεδούχες κέρδισαν με 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Mορόνου, Γκουντγουόρθ, Πέτρου, Χαραλάμπους,Χέρβεϊ , Γεωργιάδου, – Λίμπερο: Xρ. Μαραγκού. – Αλλαγές: Oικονομίδου, Ψιλογένη.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Χατζηκωνσταντίνου, Φορτές, Λεγκρός, Κάρυου,Χαραλάμπους,Μιχαήλ – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Νικόλα.

«Έσπασε το ρόδι» η Robo Markets ΑΕΛ

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-0 (25-16, 25-16, 25-15)
Με την Σλοβένα Μόϊκα Πένε στη σύνθεσή της η Robo Markets ΑΕΛ πέτυχε το βράδυ της Τρίτης 30 Οκτωβρίου 2018 την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κερδίζοντας τον Korantina Homes Παφιακό με 3-0 σετ στο «Νίκος Σολωμονίδης». Με τρεις βαθμούς η ομάδα της Λεμεσού ατενίζει με αισιοδοξία τη συνέχεια. Οι Παφίτισσες δεν άντεξαν στη Λεμεσό και έχασαν μένοντας στους 2 βαθμούς μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί του ΘΟΙ Αυγόρου με 3-2.

Η Robo Markets ΑΕΛ ξεδίπλωσε τις αρετές της στο πρώτο σετ και επιβλήθηκε του αξιόμαχου Korantina Homes Παφιακού που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με 25-16 και άνοιξε το σκορ. Η εικόνα στα άλλα δυο σετ ήταν πάνω – κάτω η ίδια με την ομάδα του Βελγοσέρβου Βέσκο Ιβάνοβιτς να ξςφεύγει και να κερδίζει με 25-16 και 25-15 και τον αγώνα με 3-0 σετ. Ο αγώνας έδωσε την ευκαιρία τόσο στον Ιβάνοβιτς, όσο και στον Στέλιο Μασιά να κάνουν αλλαγές.

Robo Markets ΑΕΛ(Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Zελένοβιτς, Πεχλιβάνη, Μάγκντιτς, Παύλου, Πένε, Σπύρου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Kωνσταντίνου, Σιάγα, Οικονομίδου.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Γιωργάλλα, Τολεντίνο, Μίλκα, Χριστοδούλου, Χατζηλαμπρή, Τοάζζι – Λίμπερο: Tσαγγάρη. – Αλλαγές: Δημητρίου, Νικολάου, Τάκη.

Πηγή: volleyball.org.cy