MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Νίκη… μισό πρωτάθλημα στη Λεμεσό!

Sponsored by quadcore

Αγγίζει» τον τίτλο η Ανόρθωση. Την Τρίτη 26 Φεβρουαρίου 2019 πέτυχε τη σπουδαιότερη νίκη της κερδίζοντας 2-3 την Robo Markets ΑΕΛ στη Σάλα της ΑΕΛ και αποσπάστηκε τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε από Τεχνοοικία ΑΕΚ και Robo Markets ΑΕΛ. Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου τίτλου, η Τεχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-0 σετ και είναι στη δεύτερη θέση.

Όμιλος Τίτλου
Νίκη… μισό πρωτάθλημα στη Λεμεσό
ΣΑΛΑ ΑΕΛ: Robo Markets ΑΕΛ – Ανόρθωση 2-3 (16-25, 24-26,25-18, 25-13, 08-15)
Τη σημαντικότερη ίσως νίκη τους μέχρι στιγμής πέτυχαν οι παίκτριες της Ανόρθωσης το βράδυ της Τρίτης. Μέσα στη Λεμεσό σε ένα αγώνα με δυο ανατροπές, η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε με 2-3 την εκπληκτική Robo Markets ΑΕΛ και απέχει οκτώ και 10 βαθμούς από τις διώκτριές της Τεχνοοικία ΑΕΚ και Robo Markets ΑΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινες» επέστρεψαν από ένα χαμένο παιχνίδι, αφού έχαναν με 0-2, ισοφάρισαν αλλά δεν έκαναν την ολική ανατροπή. Ωστόσο, η ομάδα της Λεμεσού έχει τις δικές της μαθηματικές ελπίδες στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν.

Η Ανόρθωση ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο σετ και έχοντας ξανά την Άντρεα Χαραλάμπους στην εξάδα δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει 16-25, να προηγηθεί 0-1 και να βάλει πίεση στις «γαλαζοκίτρινες».

Σπουδαίος αγώνας έγινε στο δεύτερο σετ αφού η Robo Markets ΑΕΛ ανέβηκε πάρα πολύ και σε συνάρτηση με την καλή απόδοση της Ανόρθωσης τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Αυτές τελικά, ήταν «κυανόλευκες» και η Ανόρθωση κέρδισε 24-26 ανοίγοντας την ψαλίδα στο σκορ 0-2.

Απ’ εκείνο το σημείο όλα άλλαξαν αφού οι γηπεδούχες πείσμωσαν ήταν κυρίαρχες και κέρδισαν το τρίτο σετ με 25-18 και ακόμα πιο άνετα το τέταρτο 25-13 δημιουργώντας νέα δεδομένα στο ντέρμπι. Το 2-2 μοίρασε τους τρεις βαθμούς στις δυο ομάδες και τα πάντα θα κρίνονταν στο τάϊ – μπρέικ.

Στην ρώσικη ρουλέτα του βόλεϊ η Ανόρθωση βρήκε τα πατήματά της κερδίζοντας με 08-15 κι τον αγώνα με 2-3 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(NT. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Μάγκντιτς, Ζελένοβιτς, Παύλου, Σπύρου, Πένε, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου, Κατσουνωτού, Κοκή.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ):Καετάνο, Χαραλάμπους,Βασιλείου, Κιγιάκοβα, Σταυρινίδου, Ράντονιτς – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Kακουρή.

Μετά το πρώτο σετ… «καθάρισε»
«ΚΙΤΙΟΝ»: ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-23, 25-18, 25-14)
Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε ο αγώνας Τεχνοοικία ΑΕΚ – Απόλλων με τις δυο ομάδες να είναι ισοδύναμες στο πρώτο σετ στο παρκέ του «Κίτιον». Στη συνέχεια όμως οι «κιτρινοπράσινες» ανέβασαν στροφές και κέρδισαν εύκολα τον αγώνα με 3-0 σετ και βρίσκονται στη δεύτερη θέση. Οι νεαρές του Απόλλωνα τα έδωσαν όλα, αλλά δεν άντεξαν μέχρι το τέλος.

Απολαυστικό το πρώτο σετ, αντάξιο της φήμης των δυο ομάδων. Οι νεαρές παίκτριες του Απόλλωνα ήταν εντυπωσιακές και δημιούργησαν συνθήκες ντέρμπι. Οι «κιτρινοπράσινες» όμως που παρουσιάστηκαν με αλλαγές κατάφεραν να κερδίσουν με 25-23 και να προηγηθούν.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ οι «κιτρινοπράσινες» επιβλήθηκαν άνετα 25-18 και 25-14 εξασφαλίζοντας το τρίποντο.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ (ΑΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Νατ. Στυλιανού, Γκόγκιτς, Στρίμερ, Νικ. Στυλιανού, Λοβ, Αιμ. Δημητρίου – Λίμπερο: Mοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Ειρ. Ιωάννου, Καρακώστα, Στ. Ιωάννου.

ΑΠΟΛΛΩN(Μ. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Λεωνίδου, Ζακχαίου, Δ. Σιμανόφσκι, Ι. Σιμανόφσκι,Ιωαννίδου,Μανίταρου – Λίμπερο: Αραούζου. – Αλλαγές: Κέστα, Ευδ. Μιχαήλ.