Ο αειθαλής Φέντερερ λύγισε τον Ναδάλ και πήγε τελικό!

Ενας αγέραστος Ρότζερ Φέντερερ νίκησε τον Ράφα Ναδάλ στον ημιτελικό του Wimbledon με 3-1 σετ και έκλεισε ραντεβού στον τελικό με τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Λίγες μέρες πριν κλείσει τα 38 του χρόνια, ο θρυλικός Ελβετός επικράτησε με 7-6(3), 1-6, 6-3, 6-4 σε 3 ώρες και 2 λεπτά και θα διεκδικήσει την Κυριακή (16.00) τον 21ο Grand Slam τίτλο του!

Κόντρα σε έναν αντίπαλο που… σάρωσε μέχρι να φτάσει στην τετράδα, ο βασιλιάς έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι και τώρα είναι έτοιμος να γράψει ξανά ιστορία, μεγαλώνοντας για άλλη μια φορά τον μύθο του!

Και τι μύθος… Με τη νίκη του απέναντι στον Ναδάλ, έφτασε τις 12 προκρίσεις σε τελικούς Wimbledon και 31 συνολικά σε τελικούς Grand Slam!

Είναι, μάλιστα, η πέμπτη φορά που περνάει σε τελικό του βρετανικού major μετά τα 30 του χρόνια. Η ηλικία για αυτόν είναι όντως μόνο ένας αριθμός!

Είναι χαρακτηριστικό ότι κέρδισε 35 από 56 ράλι ράλι 5-8 χτυπημάτων, ενώ το… σκορ στα μεγαλύτερα ράλι ήταν 10-10! Θα περίμενε κανείς το αντίστροφο…

Είχε προαναγγείλει ο Φεντ ότι θα έπαιζε επιθετικά στον ημιτελικό και όντως αυτό έκανε από το ξεκίνημα του αγώνα.

Ήταν ελαφρώς καλύτερος στο πολύ κλειστό πρώτο σετ και είχε την ευκαιρία με ένα μπρέικ πόιντ στο 4-3 να πάρει το πλεονέκτημα, όμως οι διαφορές τελικά λύθηκαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ράφα προηγήθηκε δύο φορές με μίνι μπρέικ, όμως ο Φέντερερ στη συνέχεια έκανε μεγάλη εμφάνιση και κατάφερε να κλείσει το σετ μέσα σε αποθέωση από το πολύ ενθουσιώδες κοινό του κεντρικού court.

Στο δεύτερο σετ απείλησαν και οι δύο με μπρέικ, χάνοντας από δύο ευκαιρίες, αλλά όταν ο Ράφα μπόρεσε να μείνει όρθιος στο 1-1, ακολούθησε… ρεσιτάλ!

Βοήθησε και σε αυτό ο Φεντ, που έπαιξε ένα τραγικό γκέιμ αμέσως μετά, έδωσε την ευκαιρία στον Ναδάλ να κάνει το μπρέικ και στη συνέχεια… παραδόθηκε άνευ όρων. Αρκεί να αναφέρουμε ότι ο αριστερόχειρας Ισπανός πήρε 18 από τους 21 τελευταίους πόντους και είχε μόνο έξι αβίαστα λάθη στα δύο πρώτα σετ!

Ο Φέντερερ, όμως, ανασύνταξε τις δυνάμεις του και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα του τρίτου σετ, καθώς πήρε τα δύο «πρώτα service games του χωρίς να χάσει πόντο. Και «χτύπησε» στο 2-1, όπου σημείωσε το μπρέικ μετά από έναν υπέροχο πόντο στο φιλέ.

Στο επόμενο γκέιμ, ωστόσο, ο Ράφα βρέθηκε πολύ κοντά στο μπρέικ μπακ, αφού προηγήθηκε με 15-40 και είχε ένα ακόμα μπρέικ πόιντ στη συνέχεια. Με θαρραλέο παιχνίδι ο Φέντερερ όχι εξουδετέρωσε τους κινδύνους, αλλά έφτασε και έναν πόντο μακριά από το διπλό μπρέικ (15-40).

Ο Ράφα, λοιπόν, κράτησε την επαφή του με το σκορ, ωστόσο ο Φέντερερ υπερασπίστηκε τα service games του και πέρασε μπροστά με 2-1.

Ο Ισπανός φάνηκε να χάνει την ενέργειά του και με τα ρηχά χτυπήματά του άρχισε να δίνει πολλά… δικαιώματα στον Φεντ. Ο τενίστας από τη Βασιλεία δεν χαρίστηκε, φυσικά, και έσπασε το σερβίς του Ράφα, κάτι που ουσιαστικά του έδωσε τη νίκη.

Προγήθηκε, βέβαια, λίγο… δράμα, με τον Φέντερερ να χάνει δύο ματς πόιντ στο 5-3 και τον Ράφα να έχει μπρέικ πόιντ όταν ο Ρότζερ σέρβιρε για τη νίκη. Τελικά ο Φέντερερ έκλεισε τον αγώνα στο πέμπτο ματς πόιντ του και σήκωσε όρθιο όλο το γήπεδο.

Το… υιοθετημένο παιδί της Μεγάλης Βρετανίας είναι ξανά στον τελικό και την ευκαιρία να διερύνει το ρεκόρ του σε major τίτλους, αποκτώντας διαφορά ασφαλείας (προς το παρόν), τόσο από τον Ναδάλ (18), όσο και από τον Τζόκοβιτς (15).

Στο head to head με τον Νόλε, πάντως, είναι πίσω με 22-25, χάσει τις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις με τον Σέρβο.

Έχασε και δύο φορές στον τελικό εδώ (2014, 2015), αλλά το 2012 τον λύγισε στην τετράδα για να κατακτήσει στη συνέχεια τον τίτλο