ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ η Ομόνοια!

Πήρε και μαθηματικά το πρωτάθλημα στο βόλεϊ η Ομόνοια!

Η ανάρτηση της Ομόνοιας:

Το 5ο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγυρίζει απόψε η ομάδα πετόσφαιρας ανδρών! Η ομάδα μας κέρδισε με 0-3 σετ την Αναγέννηση Δερύνειας, έφτασε τις 20 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και αναδείχθηκε δίκαια και πανάξια πρωταθλήτρια!
Συγχαρητήρια σε όλους τους πρωταγωνιστές για την προσθήκη ενός ακόμη πρωταθλήματος στην τροπαιοθήκη του Συλλόγου!

Δείτε την ανάρτηση του FAN CLUB LAKATAMIAS και το ρεπορτάζ του αγώνα:

“Συγχαρητήρια στους λεβέντες της πετοσφαιρικής ΟΜΟΝΟΙΑΣ για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος με απίστευτη παρουσία στα γήπεδα που μας κάνει όλους περήφανους.
Πραγματικά δεν αξίζει σε αυτά τα παιδία να το πανηγυρίζουν σε άδεια γήπεδα, υπόσχεση μας λοιπόν όταν επιστρέψουμε στην κανονικότητα να βρεθούμε στο πλάι σας και να πανηγυρίσουμε ακόμα πιο πολλούς τίτλους μαζί σας.
Και να ξέρετε πως κανείς δεν ξεχνά ότι στις δύσκολες στιγμές κρατήσατε τα λάβαρα ψηλά!”

Το τέλειωσε οριστικά

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (20-25, 17-25, 16-25)

Η  Ομόνοια είναι η πρωταθλήτρια Κύπρου 2020-2021. Με τη νίκη της επί της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-0 και σινάμα την ήττα της Ανόρθωσης στην Πάφο τέλειωσε οριστικά το πρωτάθλημα.  Η Ομόνοια τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος βρίσκεται 14 βαθμούς μακριά από τους διώκτες της Ανόρθωση και Green Air Παφιακό.

Το βράδυ της Δευτέρας, στο Κλειστό της Δερύνειας  η Ομόνοια επικράτησε της Αναγέννησης με 3-0 σετ σε 74’ και πήρε το «χρυσό» τρίποντο. Πέραν του γεγονότος ότι η Ομόνοια πήρε τον τίτλο ο αγώνας έδωσε την ευκαιρία και σε πολλούς νεαρούς κυρίως από την Αναγέννηση να αγωνιστούν.

Η Ομόνοια κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ με 20-25 σε 24’  και να πάρει το προβάδισμα με 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ μετά το αρχικό 07-07 οι «τριφυλλοφόροι» έκτισαν διαφορές  και βρέθηκαν στο 09-14, αλλά η Αναγέννηση παρά τις αλλαγές μείωσε στο -3 12-15. H Oμόνοια ανέβηκε και αφού πρώτα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων 15-20 κέρδισε με 17-25 σε 27’. Αξιοσημείωτο είναι ότι στο δεύτερο σετ αγωνίστηκαν πολλοί νεαροί από την Αναγέννηση (Mπέης, Ιακώβου, Κούρμουζος) και ο Αντώνης Μαυρομμάτης από πλευράς Ομόνοιας.

Η Αναγέννηση μπήκε καλά στο τρίτο  σετ και προηγήθηκε 03-01 και 04-02. Η Αναγέννηση κρατούσε την υπέρ της διαφορά  07-04 στα αρχικά στάδια αυτού του σετ.

Η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί  11-12 σε σημείο που η Αναγέννηση ανέβαινε. Οι παίκτες του Σάββα Σάββα με όπλο την πείρα τους διαμόρφωσαν το 13-15 και αύξαναν τη διαφορά.  Οι «πράσινοι»  της Λευκωσίας με πολλές αλλαγές από τον Σ. Σάββα  βρέθηκαν στο υπέρ τους 15-22 για να κερδίσει με 16-25 σε 23’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ):Κούρμουζος, Antonic, Χρυσοστόμου, Ιακώβου, Costa, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Βερεϊς, Μπέης, Τζωρτζής, Έλληνας.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): dos Santos, Σ. Πετρακκίδης,  Rangel, Α. Πετρακκίδης, Προδρόμου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Mαυρομμάτης, Χατζηφιλίππου, Αντωνιάδης, Λοϊζου.

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006