MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Πρώτο βήμα για ΑΠΟΕΛ, Αναγέννηση, Green Air Παφιακό και Ομόνοια

Sponsored by quadcore

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στο φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών A Kατηγορίας έκαναν τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018 ΑΠΟΕΛ, Αναγέννηση, Green Air Παφιακός και Ομόνοια. Οι τέσσερεις ομάδες κέρδισαν με 3-0 αντίστοιχα Ανόρθωση, Νέα Σαλαμίνα, ΑΕ Καραβά και Εθνικό Λατσιών και θέλουν δυο σετ για να σφραγίσουν την πρόκρισή τους. Αντίθετα, οι ηττημένες θα επιδιώξουν ανατροπή των δεδομένων την ερχόμενη Παρασκευή 23 Νοεμβρίου στους επαναληπτικούς.

«Βλέπει καθαρά» το φάϊναλ – φορ
«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-0 (25-18, 25-21,25-23)
Ολοκάθαρα βλέπει πλέον το φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α νδρών Α Κατηγορίας το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018 κέρδισαν στον πρώτο προημιτελικό στο «Λευκόθεο» την Ανόρθωση με 3-0 σετ και έγιναν φαβορί για την πρόκριση. Πλέον, την Παρασκευή στο «Θεμιστόκλειο» οι «γαλαζοκίτρινοι» που ήταν καλύτεροι θα ψάξουν δυο σετ. Αντίθετα, η «Μεγάλη Κυρία» ψάχνει πρώτα νίκη και ακολούθως να παίξει τη ζαριά της πρόκρισης στο χρυσό σετ.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και κατάφερε να το φέρει στα μέτρα του κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-18. Η Ανόρθωση προσπάθησε, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να προκαλέσει ζημιά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Λούη Λοϊζου πήραν γερό προβάδισμα νίκης αφού στο δεύτερο σετ ήταν καλύτεροι και κέρδισαν 25-21 αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά τους. Η «Κυρία» ήταν καλύτερη σε σχέση με το πρώτο σετ αλλά πλήρωσε ολιγωρίες στα κρίσιμα σημεία.

Η Ανόρθωση ανέβασε στροφές στο τρίτο σετ και προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ παρά την πίεση κράτησε, κέρδισε 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ. Κέρδος για τον Γιάννη Γιαπάνη τα νέα παιδιά που αγωνίστηκαν (Χριστοφόρου, Χατζηδημητρίου).

ΑΠΟΕΛ: Κασαμπαλής,Χάλαντα,Χρυσοστόμου, Γεωργίου,Ράμμα, Δημητρίου, – Παντελή.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κοντός, Παναγιωτίδης, Παγιάν, Ερέρα, Στρουγκάρεβιτς, Καμίλο – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Σαββίδης, Χριστοφόρου, Σπύρου, Χατζηδημητρίου.

Της πήρε… τον αέρα
ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (28-26, 25-21, 25-20)
Τη δεύτερη νίκη μέσα σε τρεις ημέρες πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας επί της Νέας Σαλαμίνας. Μετά το 3-1 της Παρασκευής για το πρωτάθλημα, οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου με 3-0 και για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης για το φάϊναλ – φορ. Με «ασπίδα» το 3-0 οι Δερυνειώτες θα πάνε στη Λεμεσό την Παρασκευή για δυο σετ. Η Νέα Σαλαμίνα δεν πρόκειται να παραδοθεί αμαχητί και είναι ικανή να διεκδικήσει την πρόκριση ειδικά στην προσωρινή της έδρα το «Σπύρος Κυπριανού» στο χρυσό σετ.

Εντυπωσιακό το πρώτο σετ στη Σάλα Δερύνειας με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν από εκεί που έμειναν την Παρασκευή. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα προσφέροντας ωραίο θέαμα που κράτησε καρφωμένους τους θεατές για 33 λεπτά. Η Αναγένννηση κέρδισε στις λεπτομέρειες 28-26 και προηγήθηκε με 1-0.

Οι «πράσινοι» έκαναν αποφασιστικό βήμα νίκης και πρόκρισης αφού επιβλήθηκαν στο δεύτερο σετ με 25-21 μέσα σε 24 λεπτά. Η ομάδα του Μέλκα ήταν καλύτερη ενώ βοηθήθηκε ψυχολογικά από την τροπή που πήρε το πρώτο σετ και τη νίκη της με 28-26. Η Νέα Σαλαμίνα δεν ήταν κακή, αλλά έχασε κάποιες φάσεις που της στέρησαν το σετ.

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν καλύτερη και παρά την ισοδυναμία του αγώνα κέρδισε με 25-20 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. Ντεσποτόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου, Τόφιας – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Ντουβερτζί, Φελάχογλου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Παφίτης, Χρυσοστόμου,Σιαπάνης,Ζηκάκης,Λαρραχόντο, Κορνιένκο – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Λιοτατής, Γκούϊμοντ, Καλαφάτης, Βαρνάβα.

«Πέρασε από συμπληγάδες»
«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (17-25, 25-27,24-26)

Από «συμπληγάδες» πέρασε ο Green Αir Παφιακός μέχρι να «κάμψει» την αντίσταση της εντυπωσιακής ΑΕ Καραβά στο «Σπύρος Κυπριανού» τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018. Οι «μπλε» που αγωνίστηκαν χωρίς τον Κ. Ευσταθίου έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης στο φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών και χρειάζονται στον επαναληπτικό της Παρασκευής δυο σετ. Η ΑΕ Καραβά θα πάει στην Πάφο να τα παίξει όλα για όλα και γιατί όχι να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Ο Green Αir Παφιακός υπερείχε στο πρώτο σετ κερδίζοντας με 25-17 ανοίγοντας το σκορ στο «Σπύρος Κυπριανού».Οι παίκτες του Λέτσιεφ προσπάθησαν για το καλύτερο.

Καμιά σχέση δεν είχε το δεύτερο σετ με το πρώτο. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εξαιρετικοί και πίεσαν πολύ τους Παφίτες. Μοιραία το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την ομάδα του Green Air Παφιακού να κερδίζει 27-25 και ταυτόχρονα να προηγείται με 2-0 σετ.

Εξίσου, εντυπωσιακό και ανταγωνιστικό το τρίτο σετ αλλά με την ίδια κατάληξη και τον Green Αir Παφιακό να κερδίζει 26-24 και τον αγώνα 3-0.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ: Aχιλλέως, Καμίνσκι. Καρακατσάνης, Ροντόλφο, Χομαγιούν, Κωνσταντίνου – Λίμπερο: Mιχαήλ – Αλλαγές: Θεοδούλου, Σεμένοφ, Γκράμμεσφορντ.

Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ: Aνδρέου, Οικονομίδης, Χους, Κνέζεβιτς, Ασπιώτης, Ουϊλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

Με «σβηστές μηχανές» το πρώτο βήμα
«ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ 3-0 (25-11, 25-19, 25-15)

Χωρίς δυσκολίες και κάνοντας συντήρηση η Ομόνοια επιβλήθηκε τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018 στο Στάδιο «Ελευθερία»του Εθνικού Λατσιών στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Κύπρου με 3-0 σετ. Η Ομόνοια χρειάζεται πλέον δυο σετ για πρόκριση στο φάϊναλ – φορ ενώ ο Εθνικός θα προσπαθήσει στην έδρα του την Παρασκευή να φανεί εκ νέου ανταγωνιστικός.

Καταφανώς ανώτερη η Ομόνοια πήρε το πρώτο σετ σε λιγότερο από 20 λεπτά 25-11 και προηγήθηκε με 1-0. O ανεβασμένος Εθνικός έδωσε «νότα» ενδιαφέροντος στο δεύτερο σετ, αλλά οι «πράσινοι» κέρδισαν 25-19 και πέτυχαν το 2-0.

Οι «πράσινοι» του Σάββα Σάββα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κέρδισαν το τρίτο σετ 25-15 κερδίζοντας σε 1 ώρα και 11 λεπτά 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοφή, Ελευθερίου, Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Μιράντα, Αντωνιάδης – Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ: Σ. Κουπής, Προύσαλης, Χριστοφίδης, Κουλέντης, Χριστοφορίδης, Κυπριανού – Λίμπερο: Παμπακάς.

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.