Κρύο αίμα στον όμιλο-φωτιά η Ζενίτ!

Φρένο στην καλύτερη Λιόν έβαλε η Ζενίτ στο «Groupama». Οι Ρώσοι κατάφεραν να προηγηθούν κόντρα στη ροή του ματς, οι καλύτεροι γηπεδούχοι απάντησαν όμως δεν κατάφεραν να τουμπάρουν και το ματς με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

Αφεντικό στο παιχνίδι από νωρίς ήταν η Λιόν. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατασκήνωσαν έξω από την περιοχή του Λούνεφ. Η ομάδα του Σέμακ έδωσε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Το πλάνο που απέδωσε τελικά ήταν αυτό των φιλοξενούμενων, αφού κόντρα στη ροή του ματς άνοιξαν το σκορ (41’) με τον Αζμούν ύστερα από όμορφη ομαδική συνεργασία και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας και κάπως έτσι μπήκαν στα αποδυτήρια με το 0-1 στην τσέπη.

Θυμωμένο ξεκίνημα από την ομάδα του Σιλβίνιο στο δεύτερο 45λεπτο στο «Groupama». Για ακόμη μία φορά η Λιόν στρίμωξε την αντίπαλό της και απάντησε νωρίς-νωρίς με εκτέλεση πέναλτι του Ντεπάι στο 51’. Το ματς από το 1-1 και μετά είχε την ίδια εικόνα: Οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά στην επίθεση, ενώ η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης πάλευε για να κρατήσει τον ρυθμό σε χαμηλά επίπεδα. Τα λεπτά κυλούσαν με τη Λιόν να χάνει αρκετές ευκαιρίες και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τη Ζενίτ να φεύγει περισσότερο ικανοποιημένη από το γήπεδο.