Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο η Σίτι!

Με το τέρμα του Σέρχιο Αγουέρο στο 63ο λεπτό ξεπέρασε η Μάντσεστερ Σίτι με σκορ 1-0 το εμπόδιο της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ» για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα ξεπέρασε τη Λίβερπουλ (91 β.) και πέρασε ξανά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα φτάνοντας του 92 βαθμούς. Ζητούμενο πλέον το 2/2 με Λέστερ (Εντός – 6/5) και Μπράιτον (Εκτός – 12/5) για να στεφθεί πρωταθλήτρια Αγγλίας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Το ματς

Η ομάδα του Σον Ντάις κατάφερε στο μεγαλύτερο μέρος των πρώτων 45 λεπτών να κρατήσει τους «πολίτες» μακριά από την εστία της ενώ πλησίασε η ίδια στο γκολ με τον Έντερσον να προλαβαίνει τον Γουντ που ετοιμαζόταν να ανοίξει το σκορ από θέση τετ-α-τετ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τα καθυστερημένα τελειώματα των Μπερνάρντο Σίλβα(28’) και Νταβίντ Σίλβα (33’) ενώ το σουτ του Αγουέρο στο 40ο λεπτό πέρασε λίγο άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πρωταθλητές Αγγλίας ζήτησαν πέναλτι, με τον Μπαρνς να σταματά με το χέρι το σουτ που επιχείρησε ο Μπ. Σίλβα στο 49ο λεπτό! Ο Πολ Τίρνι δεν είδε την παράβαση αλλά το γκολ για τους «citizens» ήρθε στο 63ο λεπτό! Ο Μπ. Σίλβα είδε τον Αγουέρο μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός κατέβασε, γύρισε, σούταρε και άνοιξε το σκορ, αφού η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή όταν ο Λόουτον έσπευσε να απομακρύνει.

Τελευταία αξιόλογη στιγμή του ματς η τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Γκαμπριέλ Ζεσούς στο 75ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει προ κενής εστίας και τον Μι να σταματά την προσπάθεια πάνω στη γραμμή της εστίας.

Οι συνθέσεις

Μπέρνλι: Χίτον, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Χέντρικ (76’ Γουέστγουντ), Κορκ, Γουέστγουντ, ΜακΝίλ, Μπαρνς, Γουντ (72’ Βύντρα)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν, Μπερνάρντο, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ (90+2’ Οταμέντι), Σανέ (64’ Ζεσούς), Αγουέρο (83’ Στόουνς)