Ανατροπή και πρόκριση με… σπρώξιμο η Σίτι

Η Σουόνσι της… «Τσάμπιονσιπ» ”σόκαρε” την Μάντσεστερ Σίτι με δύο γρήγορα γκολ από το πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, με την βοήθεια του διαιτητή Μάριερ, πέτυχε την ολική ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Αγουέρο που πέτυχε δύο γκολ χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 2-3.

Η Σίτι απείλησε για πρώτη φορά στο 6′ με τον Σανέ να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση και τον Νόρντφελντ να αποκρούει. Στο 13′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλη ευκαιρία με το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα, μετά από σέντρα του Σανέ, που έδιωξε ο Νόρντφελντ. Στο 20′ η Σουόνσι κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Ρόμπερτς από τον Ντελφ, με τον Γκράιμπς να σκοράρει από την άσπρη βούλα γράφοντας το 1-0.

Στο 29′ οι γηπεδούχοι έβγαλαν υποδειγματική αντεπίθεση με τους Ρούτλετζ, Ντάιερ και Τσέλινα να ”κρύβουν” την μπάλα και τον τελευταίο να σκοράρει με υπέροχο πλασέ για το 2-0. Στο 32′ ο Μπερνάρντο Σίλβα απείλησε με δυνατό σουτ αλλά ο Νόρντφελντ έδιωξε και πάλι. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλη τεράστια ευκαιρία, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να γυρίζει για τον Νταβίντ Σίλβα και τον Ρόμπερτς να αποκρούει πάνω στην γραμμή.

Η πρώτη καλή ευκαιρία της Μάντσεστερ Σίτι στο δεύτερο μέρος ήταν στο 69′, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να μειώνει σε 2-1 με υπέροχο σουτ με εξωτερικό φάλτσο από πλάγια θέση. Στο 78′ οι «πολίτες» κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Κάρτερ-Βίκερς στον Στέρλινγκ, με τον διαιτητή να δίνει εύκολα το σφύριγμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Ο Αγουέρο ανέλαβε την εκτέλεση και αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι και την πλάτη του Νόρντφελντ, κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 2-2.

Στο 83′ η Σίτι έχασα τεράστια ευκαιρία με τον Αγουέρο που είδε τον Νόρντφελντ να τον σταματά εντυπωσιακά σε δύο περιπτώσεις. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γουόκερς επιχείρησε να νικήσει από αρκετά μακριά τον Νόρντφελντ, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Το παιχνίδι τελείωσε στο 89′ με την Σίτι να πετυχαίνει την ολική ανατροπή με κοντινή κεφαλιά του Αγουέρο, μετά από σέντρα του Μπερνάρντο Σίλβα.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Νόρντφελντ, Κάρτερ-Βίκερς, Ρόμπερτς, Φαν Ντερ Χουρν, Γκράιμπς, Τσέλινα, Φάλτον, Τζέιμς, Μπάιερς (Τζόν 73′), Ρούτλετζ, Ντάιερ (Ασόρο 61′)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Ντελφ (Ζιτσένκο 57′), Γκιντογάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Νταβίντ Σίλβα, Μαχρέζ (Αγουέρο 63′), Σανέ (Στέρλινγκ 57′), Γκάμπριελ Ζέσους