Άνετα τη Χίμκι και παραμένει τετράδα η Εφές!

Ένα καλό δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για την Αναντολού Εφές, ώστε να νικήσει 81-72 τη Χίμκι και με το 12-6 να παραμείνει στην πρώτη τετράδα.

Κορυφαίος των Τούρκων ήταν ο Μίσιτς με 16 πόντους και 8 ασίστ, με τους Μερμάν, Άντερσον και Ντάνστον να είχαν από 11 ο καθένας.

Από την ομάδα του Μπαρτζώκα, που έπεσε στο 7-11, ξεχώρισαν οι Μίκι και Κρόκερ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν μέχρι τα πέντε λεπτά η αναμέτρηση, με τη Χίμκι να είχε ένα μικρό προβάδισμα (9-12). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Αναντολού Εφές πήρε τον έλεγχο, τρέχοντας αρχικά ένα 11-0 με τον Μότουμ (20-12) και κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το +7 (23-16).

Ο Λάρκιν έστειλε τους Τούρκους στο +10 (26-16) στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και με τους Μίκι και Γκιλ κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (33-32), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-34.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Αναντολού Εφές, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +11 (47-36), στα πρώτα τρία λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο με τον Ντάνστον, ξεφεύγοντας ακόμη και στο +17 (57-40), στο 27’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Χίμκι προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας στο -11 (62-51), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την ίδια… φόρα μπήκε η ομάδα του Μπαρτζώκα και στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να πέφτει στους έξι πόντους (70-64), στο 34’. Όμως, η Εφές έκανε την αντεπίθεσή της και με τον Ντάνστον ξέφυγε στο +10 (79-69), για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-34, 62-51, 81-72