MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Απλά… άλλη κλάση η Παρί

Sponsored by quadcore

Η Μαρσέιγ (με δέκα από το 62’) κατάφερε να κοντράρει την Παρί για περίπου ένα ημίχρονο και η πρωταθλήτρια επικράτησε 3-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντι Μαρία, κάνοντας ένα βήμα ακόμη προς τον τίτλο.

Ακόμη ένα ντέρμπι η Παρί, ακόμη πιο κοντά στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Τούχελ επικράτησε 3-1 της Μαρσέιγ στο «Parc des Princes» για την 29η αγωνιστική του Championnat και «καθαρίζοντας» άλλο ένα ντέρμπι, έκανε βήμα προς τον στόχο της. Χαμένο πέναλτι για Εμπαπέ.

Οι Μασσαλοί παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο περίπου, αλλά στη συνέχεια οι Παριζιάνοι φανέρωσαν την ανωτερότητά τους με κορυφαίο τον Άνχελ Ντι Μαρία, που σκόραρε δις (το δεύτερο πανέμορφο) και μοίρασε μια ασίστ.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Εμπαπέ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Αργεντινού άσου και με γλυκό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Για να έρθει η απάντηση των φιλοξενούμενων με το σκαστό σουτ του Ζερμέν με το «καλημέρα» του δεύτερου μέρους. Η χαρά της Μαρσέιγ δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Ντι Μαρία πλάσαρε από δύσκολη γωνία στο 55’ για το 2-1.

Η κατάσταση έγινε ακόμα δυσκολότερη για την ομάδα του Γκαρσιά, αφού στο 62’ ο Μανταντά ρίσκαρε και βγήκε αρκετά έξω από την περιοχή του για να σταματήσει τον Ντι Μαρία και δέχθηκε μοιραία την κόκκινη για το μαρκάρισμά του. Λίγο μετά, ο Αργεντινός πέτυχε πανέμορφο γκολ με εκτέλεση φάουλ. Η Παρί έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 4-1 στα… χασομέρια, αλλά ο Εμπάπε που κέρδισε πέναλτι νικήθηκε από τον αντίπαλο πορτιέρε.