Άρσεναλ… έτοιμη για τελικό!

Ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Γιουρόπα Λιγκ απέκτησε η Άρσεναλ, η οποία νίκησε με ανατροπή 3-1 τη Βαλένθια στο «Emirates» έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Αλεξάντρ Λακαζέτ.

Μόλις στο 11’ ο Ντιακαμπί έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως η απάντηση του Λακαζέτ ήταν άμεση! Στο 18’ ο Γάλλος επιθετικός έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 26’ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Λίγο έλειψε να σημειώσει και χατ-τρικ, όμως αστόχησε και στις δύο μεγάλες ευκαιρίες που είχε στην επανάληψη.

Η πίεση του δευτέρου ημιχρόνου απέδωσε καρπούς στις καθυστερήσεις, με τον Ομπαμεγιάνγκ να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και να στέλνει την ομάδα με περισσότερο ηρεμία στη ρεβάνς της 9ης Μαΐου.

Το ματς:

Όσο δύσκολα ξεκίνησε το παιχνίδι, άλλο τόσο… καλά εξελίχθηκε για την Άρσεναλ. Το γκολ του Ντιακαμπί στο 11’ πάγωσε το Λονδίνο και οι οπαδοί των «κανονιέρηδων» άρχισαν αμέσως τη… μουρμούρα. Η απάντηση της ομάδας τους, όμως, με τον Λακαζέτ στο 18’ επανέφερε την ηρεμία τόσο στο γήπεδο, όσο και στην εξέδρα και τα πάντα μπήκαν στον ίσιο δρόμο στο 26’ όταν ο Γάλλος επιθετικός- με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ολοκλήρωσε την ανατροπή. Πλέον η Άρσεναλ είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και μάλιστα είχε και άλλες στιγμές για να ανεβάσει περισσότερο το δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι οι «νυχτερίδες» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι γηπεδούχοι σταδιακά έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στα μέτρα τους. Μάλιστα στο 63’ λίγο έλειψε να δούμε τον Λακαζέτ να σημειώνει χατ-τρικ, όμως η μπάλα αντί για το κεφάλι… βρήκε στον ώμο του, ενώ στο 68’ απώλεσε ακόμη μία σημαντική ευκαιρία.

Η Άρσεναλ είχε τον απόλυτο έλεγχο, όμως αδυνατούσε να σημειώσει ακόμη ένα γκολ που θα της παρείχε μεγαλύτερη ασφάλεια ενόψει της ρεβάνς. Όλα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις, τη στιγμή δηλαδή που ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε το… όπλο του και τιμώρησε για τρίτη φορά σήμερα τους φιλοξενούμενους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Τσεχ, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί (83’ Μονρεάλ), Κολάσινατς, Τζάκα, Γκεντουζί (58’ Τορέιρα), Μάιτλαντ- Νάιλς, Εζίλ (75’ Μχιταριάν), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ.

Βαλένθια: Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι, Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Παρέχο, Σολέρ (71’ Βας), Ρονκάλια, Γκέδες (71’ Γκαμεϊρό), Ροντρίγκο (89’ Μίνα).

Πηγή: england365.gr