Deja Vu και ήττα – σοκ για την Τσέλσι!

Όπως ακριβώς και την 31η Ιανουαρίου του 2018, έτσι την ίδια μέρα του πρώτου μήνα του 2019, η Τσέλσι ηττήθηκε από τη Μπόρνμουθ και μάλιστα, αυτή τη φορά ήρθε το βαρύτατο 4-0 (3-0 το περσινό ματς), με όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο! Αποτέλεσμα σοκ για τους «μπλε» που είδαν το αβαντάζ τους για την 4η θέση να γίνεται… φτερό στον άνεμο και να βρίσκονται πλέον στην ισοβαθμία με την Άρσεναλ! Στο 1-1 ολοκληρώθηκε το ματς της Σαουθάμπτον με την Κρίσταλ Πάλας και οι δυο τους συνεχίζουν τη μάχη της επιβίωσης.

Στο «Vitality Stadium», ο Γκονζάλο Ιγουαΐν ξεκίνησε για δεύτερο σερί παιχνίδι στο αρχικό σχήμα της Τσέλσι, όμως, ο άνθρωπος που συμμετείχε στις μεγαλύτερες φάσεις για γκολ από τους «μπλε» ήταν ο Εντέν Αζάρ. Η ομάδα του Σάρι έφτασε τα ποσοστά κατοχής μέχρι και το 79%, ενώ στο 6ο λεπτό ο Μπόρουτς κατάφερε να βρει την κεφαλιά του Κόβασιτς με τ’ ακροδάχτυλα και να τη στείλει στο δοκάρι για να κρατήσει το «μηδέν». Οι «cherries» άργησαν πολύ να τολμήσουν κι όταν το έκαναν, απείλησαν με τους Μπρουκς και Στάνισλας, όμως, ο Κέπα είχε τις απαντήσεις. Το ίδιο συνέβαινε και με τον Μπόρουτς στην εστία της Μπόρνμουθ, στις προϋποθέσεις καλών ευκαιριών που είχαν οι «μπλε».

Η Τσέλσι εμφανίστηκε κοιμισμένη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και σε υποδειγματική αντεπίθεση, ο Μπρουκς έκανε άψογο γύρισμα στον Κινγκ που σούταρε με δύναμη και νίκησε τον Κέπα για το 1-0! Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους και βρήκαν τρόπο, με τρέξιμο και ώθηση από τον κόσμο να πάρουν τη μπάλα και να παίξουν κοντά στην περιοχή των «μπλε», οι οποίοι είχαν ξαφνιαστεί πλήρως. Ο Σάρι έπρεπε να παρέμβει κι έτσι πέρασε τον Γουίλιαν στη θέση του Πέδρο, όμως, το σοκ θα γινόταν ακόμα μεγαλύτερο για την Τσέλσι όταν στο 63′, ο Κινγκ θα γινόταν δημιουργός και ο Μπρουκς με πανέμορφο κατέβασμα και σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0 για τους «cherries» εν μέσω πανζουρλισμού στις εξέδρες! Το 3-0 έγραψε ο Κινγκ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 74ο λεπτό, με τον Στάνισλας να κάνει την ασίστ από δεξιά και τον σκόρερ να βρίσκεται παντελώς αμαρκάριστος για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κέπα, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Ντάνιελς έκανε ακόμα μεγαλύτερο τον θρίαμβο διαμορφώνοντας το τελικό 4-0!

Η Κρίσταλ Πάλας, εμφανίστηκε στο «St. Mary’s» με την απαραίτητη συνοχή και υπομονή, κόντρα σε ένα σύνολο που θα περίμενε κανείς να το δει αρκετά πιο δυναμικό και ανταγωνιστικό υπό τις οδηγίες του Ραλφ Χάσενχουτλ. Η ομάδα του Χότζον προσπάθησε να προσαρμόσει το παιχνίδι της στα δεδομένα της αναμέτρησης, να μπει ακριβώς στο κλίμα του αγώνα, να καταλάβει τι ακριβώς έπρεπε να κάνει, πήρε ρόλο οδηγού και κατάφερε στο 41′ να γράψει το 1-0! Ο Τάουνσεντ έπεσε στην περιοχή, όμως ο ρέφερι άφησε το πλεονέκτημα και ο Ζαχά έφτασε στη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα!

Οι «αετοί» πήγαν να πανηγυρίσουν άμεσα μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ο Αγιού είχε κάνει φάουλ στον τερματοφύλακα της Σαουθάμπτον κι έτσι, δεν μέτρησε ποτέ το γκολ που πέτυχε ο Μαμαντού Σακό. Το σκορ διατηρούσε την Πάλας σε εγρήγορση, όμως, δεν διέτρεχε κινδύνους από τους «αγίους». Ακόμα κι αν οι γηπεδούχοι ήθελαν να παρουσιάσουν κάτι διαφορετικό, η άμυνα της ομάδας του Χότζον ήταν τρομερά οργανωμένη και είχε τον τρόπο να σταματάει οποιαδήποτε απόπειρα δημιουργίας φάσης για γκολ. Η λύση εν τέλει βρέθηκε στο 77′ για τη Σαουθάμπτον, όταν ο Τάργκετ από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Γουόρντ – Πρόους βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για το τελικό 1-1! Στο 87′ ο Ζαχά αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, αφού πρώτα τιμωρήθηκε για φάουλ στον Γουόρντ Πρόους κι έπειτα χειροκρότησε ειρωνικά τον διαιτητή!

Πηγή: england365.gr