Η Μίλαν δεν… πιάνεται! (vid)

Με τον Κρίστοφ Πιόντεκ να βρίσκει και πάλι δίχτυα, η Μίλαν ήταν εντυπωσιακή στην επανάληψη και με το 3-0 επί της Έμπολι πλησίασε στον πόντο την Ίντερ!

Βρίσκεται στο καλύτερο μομέντουμ της χρονιάς! Ποιας χρονιάς; Ίσως και της δεκαετίας! Από την στιγμή που ο Κρίστοφ Πιόντεκ πάτησε το πόδι του στο Μιλάνο, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο θυμίζει ένα τρένο που δεν κάνει πουθενά στάση.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη, πέμπτη στα τελευταία αήττητα επτά παιχνίδια και πλέον η Μίλαν με 3-0 επί της Έμπολι του Δημήτρη Νικολάου (δεν αγωνίστηκε) πλησίασε στον πόντο την Ίντερ στην μάχη για την τρίτη θέση,

Το ματς θα μπορούσε να τελειώσει ακόμα πιο νωρίς, αν το VAR δεν ακύρωνε με οφσάιντ το γκολ του Λούκας Πακετά στο 10ό λεπτό, με την Έμπολι να κρατάει για ένα ημίχρονο. Ωστόσο, ο Λούκας Πιόντεκ δεν πιάνεται. Με το 7ο γκολ του σε 6 παιχνίδια με την φανέλα των «ροσονέρι» άνοιξε το σκορ (49’) και από εκεί και μετά όλα έγιναν ευκολότερα.

Ο κορυφαίος του γηπέδου Φρανκ Κεσιέ με έξοχο πλασέ δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-0, ενώ το τελικό 3-0 ήρθε από τον Καστιγέχο (67’) με την Μίλαν να έχει κι άλλο ακυρωθέν γκολ μέσω VAR (Μπορίνι), να παίζει σπουδαίο ποδόσφαιρο και να ενθουσιάζει και πάλι το κοινό της!

Πηγή: sdna.gr