MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

Κέβιν κερνάει, Ραχίμ… πίνει!

Sponsored by quadcore

Με δύο γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ και δύο ασίστ του Κέβιν Ντε Μπρόινε η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (3-1) κι ανέβηκε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ!

Η Κρίσταλ Πάλας στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε «σοκάρει» τη Μάντσεστερ Σίτι, παίρνοντας ένα τεράστιο διπλό στο «Έτιχαντ» (3-2). Όπως είναι λογικό οι «πολίτες» θα ήταν πιο ψιλιασμένοι στο παιχνίδι του Λονδίνου. Κάτι που το απέδειξαν πλήρως. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα έκαναν μια μεστή εμφάνιση και αν και καρδιοχτύπησαν για λίγα λεπτά, πήραν μια σημαντική νίκη (3-1) και ανέβηκαν στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, περιμένοντας ένα «δώρο» της Τσέλσι στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ.

Έχασε το εύκολο έβαλε το… δύσκολο ο Στέρλινγκ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση κι «έπνιξαν» από το ξεκίνημα την Πάλας. Μάλιστα στο 10′ έφτασαν μια «ανάσα» να ανοίξουν το σκορ. Ο Σίλβα γύρισε από αριστερά στον Στέρλινγκ, που με άδειο τέρμα κατάφερε να πλασάρει άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Άγγλος μέσος δεν συγχώρησε ξανά τους «αετούς». Μετά από φανταστική κάθετη πάσα του Ντε Μπρόινε μπήκε στην περιοχή από δεξιά και νίκησε τον Γκουαίτα για το 1-0!

Η πίεση της Σίτι συνεχίστηκε και στο 28′ το σουτ του Αγκουέρο πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά τρία λεπτά αργότερα, αλλά ο Γκουντογκάν πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Μπεντέκε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σανέ δοκίμασε το πόδι του, με τον Γκουαίτα να διώχνει στη δεξιά του γωνία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και στο 45′ πλησίασαν ξανά σε δεύτερο γκολ. Η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Μπρόινε, αλλά το πλασέ του έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ.

Καρδιοχτύπησε για λίγο, αλλά πήρε το τρίποντο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο, με τη Σίτι να έχει το πόδι στο γκάζι. Στο 49′ μετά από γύρισμα του Ντε Μπρόινε ο Κέλι λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά ο Γκουαίτα έδιωξε εντυπωσιακά. Οι «πολίτες» κατάφεραν τελικά να «κλειδώσουν» τη νίκη στο 63′. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα γύρισαν εξαιρετικά την μπάλα, με τον Σανέ να σεντράρει για τον Στέρλινγκ κι εκείνον να πλασάρει σωστά για το 2-0!

Στο 76′ η μπάλα στρώθηκε στον Γκουντογκάν έξω από την περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Οι «πολίτες» έδωσαν δικαιώματα στην Πάλας και πέντε λεπτά αργότερα το πλήρωσαν. Ο Λούκα Μιλιβόγιεβιτς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Έντερσον και έβαλε του γηπεδούχους ξανά στο ματς, μειώνοντας σε 2-1!

Παρόλα αυτά, η Σίτι κατάφερε να «καθαρίσει» ξανά το ματς στο 90′. Ο Ντέ Μπρόινε βρήκε στην κόντρα τον Ζεσούς κι εκείνος πλάσαρε τον Γκουαίτα, κάνοντας το 3-1!

Με τη νίκη αυτή οι «πολίτες» έφτασαν τους 83 βαθμούς σε 33 αγωνιστικές κι ανέβηκαν στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ περιμένοντας ένα «δώρο» της Τσέλσι στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ. Από την άλλη η Κρίσταλ Πάλας έμεινε στους 39 βαθμούς και την 13η θέση.

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντσον): Γκουαίτα, Γουάν-Μπισάκα, Κέλι, Νταν, Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγιεβιτς, Μακάρθουρ (85′ Σακό), Σλουπ (22′ Κουγιατέ), Ζαχά, Τάουνσεντ (77′ Μάιερ), Μπεντέκε.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Μεντί, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Σίλβα (65′ Μπερνάρντο Σίλβα), Στέρλινγκ, Σανέ (87′ Στόουνς), Αγκουέρο (75′ Ζεσούς).

Πηγή: sportsking.gr

Κατέβασε το Protathlima App σε iOS & Android και πάρε τον αθλητικό κόσμο στο χέρι σου.

Ακολουθήστε το Protathlima.com στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.