Με την πλάτη στον τοίχο η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ βρέθηκε μπροστά στο σκορ μέσα στην έδρα της Ρεν, ωστόσο έχασε τον Παπασταθόπουλο από νωρίς με κόκκινη και οι Γάλλοι γύρισαν το ματς, νικώντας με 3-1.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ιβόμπι έκανε τις προσποιήσεις στα αριστερά, έφερε την μπάλα στο δεξί και με γλυκό πλασέ έκανε το 1-0. Μάλιστα στο 12’, ο Κούμπεκ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του Τορέιρα από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 14’ το μακρινό φάουλ του Γκρενιέ πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 31’ οι παίκτες του Έμερι έκρυψαν την μπάλα, που έφτασε στον Μουστάφι που σούταρε μέσα από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα εκατοστά έξω. Στο 35ο λεπτό ο Τσεχ έσωσε μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μπεν Αρφά, ενώ στο 41’ αποβλήθηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με 2η κίτρινη κάρτα. Και από το φάουλ, ο Μπουριγκό εκτέλεσε στο τείχος, η μπάλα του στρώθηκε ξανά και με απίθανο βολέ έκανε το 1-1. Μάλιστα σο 45’ η Ρεν έχασε κι άλλη ευκαιρία, με τον Σαρ να αστοχεί από κοντά.

Στο 50’ ο Τσεχ σταμάτησε το σουτ του Μπουριγκό, ενώ στο 56’ ο Σαρ έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Κοσιελνί βρήκε λίγο τον Μπάλα, με τον Ουνού να μη βρίσκει για λίγο την μπάλα. Στο 59’ ο Τσεχ έδιωξε δύσκολα το σουτ του Μπουριγκό όπως έκανε και δευτερόλεπτα μετά, σε σουτ του Σαρ. Ο Τσεχ συνέχισε να κατεβάζει ρολά, καθώς είπε όχι και σε εκτέλεση φάουλ του Μπεν Αρφά, αλλά στο 67’ ο Ζεφάν σέντραρε από δεξιά και ο Μονρεάλ πέτυχε αυτογκόλ για το 2-1.

Στο 68’ ο Κούμπεκ είπε όχι σε σουτ του Οζίλ και στην κόντρα ο Τσεχ σταμάτησε το πλασέ του Μπεν Αρφά, όπως έκανε και στο 77’. Και στο 88ο λεπτό, ο Σιλικί έβγαλε όμορφη σέντρα από αριστερά και ο Σαρ με κεφαλιά ψαράκι στο 2ο δοκάρι, έκανε το 3-1.

ΡΕΝ: Κούμπεκ, Ζεφάν, Ντα Σίλβα, Ουνού, Αντρέ, Μπεν Αρφά, Μπενσεμπαϊνί, Μπουριγκό (73’ Σιλικί), Γκρενιέ (90+1′ Ζελέν), Σαρ, Μεξέρ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Μουστάφι, Μονρεάλ, Κοσιελνί, Τζάκα, Τορέιρα, Οζίλ (70’ Ράμσεϊ), Μχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ (79’ Κολάσινατς), Ιβόμπι (53’ Γκουεντουζί)

Πηγή: aek365.com