Μεγάλη πρόκριση με εκπληκτικό Σαλάχ! (video)

Η Λίβερπουλ έχασε ευκαιρίες με το τσουβάλι, όμως χάρη σε ένα γκολ του Σαλάχ πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην Νάπολι (1-0) και το εισιτήριο για τους 16 του Champions League μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν που έκανε περίπατο στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα (1-4).

Ήταν μία από τις κλασικές ευρωπαϊκές βραδιές του Άνφιλντ. Κι όταν το γήπεδο της Λίβερπουλ έχει τέτοια ενέργεια, η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ συνήθως παίρνει αυτό που θέλει.

Το 1-0 ήταν το μίνιμουμ σκόρ πρόκρισης για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, κι αυτό τελικά ήρθε, άσχετα αν η εικόνα του ματς ήταν για… πολλά με λίγα!

Ένα γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ (9ο σε ισάριθμα εντός έδρας ματς στο Champions League), ο οποίος με ατομική ενέργεια πέρασε την μπάλα από την μύτη της βελόνα (34’) ήταν αρκετό για τους κόκκινους, οι οποίοι ειδικά στην επανάληψη πάτησαν την Νάπολι (22 τελικές) και έχασαν την ευκαιρία για έναν θρίαμβο.

Ο Οσπίνα, ο οποίος φέρει ευθύνη στην φάση του γκολ κατέβασε ρολά στην επανάληψη σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, ο Μανέ έσπασε τα νεύρα των οπαδών της Λίβερπουλ, όμως το 1-0 έμεινε ως το τέλος και η Λίβερπουλ με αγχωτικό τρόπο κατάφερε χωρίς να πάρει πόντο εκτός έδρας να πάρει την δεύτερη θέση στον όμιλο.

Αγχωτικό γιατί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άλισον άπλωσε το κορμί του και με τεράστια απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Μίλικ κράτησε το 1-0.

Την ίδια ώρα στο Βελιγράδι η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε… αυτό που έπρεπε. Κατέθεσε την ποιότητα της στο χορτάρι του «Μαρακανά» και με το 1-4 επί του Ερυθρού Αστέρα, καθάρισε από νωρίς την υπόθεση πρωτιά, δίχως να ενδιαφέρεται τι γίνεται στο Άνφιλντ.

Η διαφορά κλάσης φάνηκε στις ατομικές ενέργειες των δύο γκολ που έδιωξαν κάθε άγχος από τους πρωταθλητές Γαλλίας.

Στο 10ο λεπτό ο Μπαπέ έβαλε… τούρμπο, πέρασε σαν σταματημένους τους αμυντικούς του Ερυθρού Αστέρα και σέρβιρε το 0-1 στον Καβάνι, ο οποίος απλώς… φύσηξε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Γάλλοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και αφού έφτασαν πολύ κοντά στο 0-2 με όμορφο σουτ του Ντι Μαρία (32’), το πέτυχαν οκτώ λεπτά αργότερα με ατομική ενέργεια του Νεϊμάρ, ο οποίος εξέθεσε ξανά όλη την σερβική άμυνα για το 0-2.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έδειξε σφυγμό και μείωσε σε 1-2 με τον Γκόμπελιτς (56’), σε ένα γκολ που φέρει ευθύνη ο Μπουφόν, όμως οι Παριζιάνοι δεν είχαν διάθεση για αστεία. Βρήκαν τρίτο γκολ με κεφαλιά του Μαρκίνιος (74’), έκαναν το 1-4 με τον Μπαπέ στις καθυστερήσεις και δίκαια με 11 πόντους πήραν την πρωτιά του ομίλου.

Πηγή: sdna.gr