Νίκες για Νάπολι, Τσέλσι και Βαλένθια/Όλα τα αποτελέσματα

Η Νάπολι νίκησε 3-1 εκτός έδρας τη Ζυρίχη και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στους 16 του Europa League. Εκτός έδρας νίκες – βήμα πρόκρισης για Τσέλσι, Βαλένθια και Βιγιαρεάλ, προβάδισμα με ανατροπή για Πλζεν και Μπριζ.

H Τσέλσι άφησε πίσω τη συντριβή στο Μάντσεστερ από τη Σίτι και φόρεσε το ευρωπαϊκό της “κοστούμι”. Άνοιξε το σκορ στο Μάλμε με το γκολ του Μπάρκλεϊ έπειτα από μισή ώρα ματς (30′), ενώ δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί μία (58′) ο Ζιρού διεύρυνε το προβάδισμα των “μπλε”(0-2). Οι Σουηδοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Κριστιανσεν στο 79′ και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ (1-2).

Η Νάπολι “καθάρισε” την πρόκριση στη Ζυρίχη. Προηγήθηκε χάρη στα γρήγορα γκολ των Ινσίνιε (12′) και Καγιεχόν (21′), έκανε το 0-3 με τον Ζελίνσκι στο 77′, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Ελβετοί ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3 με εκτέλεση πέναλτι του Κολόλι στο 83ο λεπτό.

Με 2-0 πέρασε και η Βαλένθια από τη Γλασκώβη, αποκτώντας κι αυτή ακλόνητο προβάδισμα πρόκρισης στους 16. Οι “νυχτερίδες” άνοιξαν το σκορ με τον Τσερίσεβ τρία λεπτά πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (42′), ενώ διεύρυναν το προβάδισμά τους τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου (49′) με τον Σομπρίνο.

Προβάδισμα, αλλά πιο ελαφρύ σχετικά, απέκτησε και η Βιγιαρεάλ. Το “κίτρινο υποβρύχιο” πανηγύρισε τη νίκη επί της Σπόρτινγκ με τον Αλφόνσο μόλις στο τρίτο λεπτό να “σφραγίζει” την απόδραση από το Ζοζέ Αλβαλάδε της Λισαβόνας. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τα “λιοντάρια” με την αποβολή του Ακούνια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 77ο λεπτό.

Σπουδαίο ματς διεξήχθη στο Χάρκοβο. Ο Χίντερεγκερ άνοιξε το σκορ για την Άιντραχτ στο 7′, αλλά ο Μάρλος ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι στο 10′ για τη Σαχτάρ, η οποία στο αμέσως επόμενο λεπτό (11′) έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Στεπανένκο.

Η Άιντραχτ ανέκτησε το προβάδισμα με τον Κόστιτς, αλλά η ομάδα από το Ντόνετσκ ισοφάρισε με τον Τάισον στο 67′. Η γερμανική ομάδα έχει το προβάδισμα για τη ρεβάνς της Φρανκφούρτης.

Η Ντινάμο προηγήθηκε στο Πλζεν με τον Ντάνι Όλμο, αλλά η Βικτόρια έκανε την ανατροπή. Έφθασε στην ισοφάριση με τον Πέρνιτσα στο 54ο λεπτό και τη νίκη με τον ίδιον παίκτη στο 83ο. Ανατροπή και στο Μπριζ. Η Ζάλτσμπουργκ προηγήθηκε με τον Γιούνουζοβιτς στο 17′, αλλά οι Βέλγοι έφθασαν αρχικά στην ισοφάριση με τον Ντενσβίλ στο 65′ και τη νίκη με τον Ουέσλεϊ στο 81′.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Σαλέν, Γκασπάρ, Κόατες, Αντρέ Πίντο, Ακούνια, Μιγκέλ Λουίς, Πέτροβιτς, Φερνάντες, Ντοστ, Ραφίνια, Καμπράλ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Φερνάντες, Γκασπάρ, Άλβαρό, Ρουίθ, Πεντράθα, Τριγκέρος, Φουέγο, Φούνες Μόρι, Τσουκουέζε, Φορνάλς, Μπάκα

ΣΕΛΤΙΚ: Μπέιν, Τόλγιαν, Μπογιατά, Σιμούνοβιτς, Ισαγκουάιρ, Μπράουν, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Σινκλέρ, Κρίστι, Μπερκ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι, Ντιακαμπί, Λάτο, Σολέρ, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Βας, Σομπρίνο, Τσερίσεβ

ΣΑΧΤΑΡ: Πιατόβ, Μπούτκο, Κριστόβ, Χοτσολάβα, Ισμαϊλί, Στεπανένκο, Πάτρικ, Μάρλος, Κοβαλένκο, Τάισον, Μοράες

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Ντα Κόστα, Χασέμπε, Χίντερεγκερ, ΕνΝτικά, Γκατσίνοβιτς, Φερνάντες, Ρόντε, Κόστιτς, Γιόβιτς, Ρέμπιτς

ΜΑΛΜΕ: Νταλίν, Βιντχάιμ, Νίλσεν, Μπένγκτσον, Σαφάρι, Τράουστασον, Κρίστιανσεν, Μπατσιρού, Ρικς, Άντονσον, Ρόσενμπενρκ

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον, Μπάρκλεϊ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Γουίλιαν, Πέδρο, Ζιρού

ΖΥΡΙΧΗ: Μπρέχερ, Νεφ, Μπαγκουρά, Μάξο, Ιντερέσε, Κριεζλού, Ντομζονί, Χαραμπάντζε, Βίντερ, Οντέι, Κολολί

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μαλκουίτ, Μακσίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Καγεχόν, Άλαν, Ρουίθ, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Μίλικ

ΜΠΡΙΖ: Χόρβατ, Κόλς, Αμραμπάτ, Μέχελ, Ντένσβιλ, Μπναβεντούρε, Βόρμερ, Ριτς, Βανάκεν, Γουέσλεϊ, Σράιβερς

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλιο, Πόνγκρατσιτς, Ιλμέρ, Σλάγκερ, Σαμασέκου, Βολφ, Γιουνούζοβιτς, Γκουλμπράντσεν, Νταμπούρ

ΠΛΖΕΝ: Κόζατσικ, Χάβελ, Πέρνιτσα, Χούμπνικ, Κοβάρικ, Χοράβα, Χροσόβσκι, Εκπάι, Τσερμάκ, Καγιάμπα, Μπογκουέλ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Στογιάνοβιτς, Κέβιν, Ντιλάβερ, Λέοβατς, Γκόγιακ, Αντέμι, Όλμο, Σιτούμ, Όρσιτς, Πέτκοβιτς

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Οι αγώνες στις 19.55

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – Άρσεναλ 1-0 (45′ Ντράγκουν)

Κρασνοντάρ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-0

Γαλατάσαράι – Μπενφίκα 1-2 (54′ Λουγινταμά – 27′ πεν. Σάλβιο, 64′ Σεφέροβιτς)

Λάτσιο – Σεβίλλη 0-1 (22′ Μπεν Γεντέρ)

Ραπίντ Βιέννης – Ίντερ 0-1 (39′ πεν. Λαουτάρο Μαρτίνες)

Ρεν – Μπέτις 3-3 (2′ Ινού, 11′ αυτ. Γκαρθία, 45’+3′ πεν. Μπεν Αρφά – 32′ Λο Τσέλσο, 62′ Σίντνεϊ, 90′ Λαϊνές)

Σλάβια Πράγας – Γκενκ 0-0

Οι αγώνες στις 22.00

Σπόρτινγκ – Βιγιαρεάλ 0-1 (3′ Αλφόνσο)

Σέλτικ – Βαλένθια 0-2 (42′ Τσερίσεφ, 49′ Σομπρίνο)

Σαχτάρ – Άιντραχτ 2-2 (9′ πεν. Μάρλος, 67′ Τάισον / 7′ Χιντερέγκερ, 50′ Κόστιτς)

Μάλμε – Τσέλσι 1-2 (80′ Κρίστιανσεν / 30′ Μπάρκλεϊ, 58′ Ζιρού)

Ζυρίχη – Νάπολι 1-3 (83′ Κολόλι / 11′ Ινσίνιε, 20′ Καγεχόν, 77′ Ζελίνσκι)

Μπριζ – Ζάλτσμπουργκ 2-1 (65′ Ντενσβίλ, 81′ Ουέσλεϊ / 17′ Γιουνούζοβιτς)

Πλζεν – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-1 (54′, 83′ Πέρνιτσα / 41′ Όλμο)

Πηγή: sport24.gr