Νίκη με γκολάρες για την Τσέλσι (vid)

Δύο γκολάρες από Πέδρο και Γουίλιαν, ήταν αρκετές για την Τσέλσι που πανηγύρισε τη νίκη στο «Stamford Bridge» απέναντι στη Νιούκαστλ (2-1), με τους «μπλε» να διατηρούνται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

O Πέδρο μετά την εξαιρετική του συνεργασία με τον Νταβίντ Λουίζ, έβαλε σε θέση οδηγού την Τσέλσι, με τον Κλαρκ να ισοφαρίζει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Γουίλιαν, με τρομερή ατομική ενέργεια, χάρισε το τρίποντο της νίκης στους Λονδρέζους.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να επιβάλλουν τον ρυθμό τους απέναντι στη Νιούκαστλ και το γκολ του Πέδρο μετά την καταπληκτική μακρινή μπαλιά του Νταβίντ Λουίζ, μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης τους βοήθησε, βάζοντας τους φιλοξενούμενους από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ωστόσο, η Τσέλσι κατέβασε… ταχύτητα, δίνοντας το δικαίωμα στη Νιούκαστλ να αναθαρρήσει, με τους «μπλε» να… πληρώνουν την αδράνειά τους στο 39ο λεπτό, αφού ο Κλαρκ «τιμώρησε» την χαλαρότητα των Λονδρέζων, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κέπα με καρφωτή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι χρειάστηκε 12 λεπτά για να… αποκαταστήσει την τάξη, αφού ο Γουίλιαν στο 57ο λεπτό με τρομερή έμπνευση και πλασέ από πλάγια θέση αριστερά, έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει, Ντουμπράβκα, για να διαμορφώσει το 2-1 υπέρ των «μπλε».

To 2-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, με την Τσέλσι να πανηγυρίζει το τρίποντο της νίκης, φτάνοντας τους 47 βαθμούς σε 22 αγώνες, παραμένοντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την Νιούκαστλ αντίθετα να γνωρίζει ακόμη μια ήττα, που την αφήνει στην 18η θέση με 18 βαθμούς.

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (63′ Μπάρκλεϊ), Γουίλιαν, Αζάρ (87′ Ζιρού), Πέδρο (80′ Χάντσον-Οντόι).

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Γέλντιν (82′ Μανκίγιο), Λεζέν, Λάσκελες, Κλαρκ, Ρίτσι, Πέρεθ (82′ Μέρφι), Λόνγκσταφ, Χέιντεν, Ατσού, Ροντόν.

Πηγή: sdna.gr