Ο Πίατεκ έδωσε την πρόκριση

Ο Κρίστοφ Πιόντεκ έχει ξεχάσει το πόδι στο γκάζι από την αρχή της σεζόν και μετά την Τζένοα συνεχίζει της καταπληκτικές εμφανίσεις και με την Μίλαν. Ο Πολωνός στράικερ στην πρώτη του εμφάνιση στο αρχικό σχήμα των «ροσονέρι», πέτυχε δύο γκολ και ουσιαστικά ”καθάρισε” την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο. Κάκιστη η εικόνα της Νάπολι που σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έπεισε ότι μπορεί να βγάλει αντίδραση στα δύο γκολ του ”δαιμονισμένου” Πιόντεκ και μοιραία γνώρισε την ήττα με 2-0 στο Μιλάνο και μαζί τον αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου Ιταλίας.

Η Μίλαν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι αφού στο 11′ το νέο της μεταφραστικό απόκτημα Κρίστοφ Πιόντεκ άνοιξε λογαριασμό πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με την «ροσονέρο» φανέλα. Ο Λαξάλτ με μιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των «παρτενοπέι» έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Πολωνό στράικερ που με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα η Νάπολι έχασε ευκαιρία να αποκαταστήσει την ισορροπία στο παιχνίδι με τον Ινσίνιε να σουτάρει πάνω στον Ντοναρούμα από το ύψος του πέναλτι. Στο 22′ ο ίδιος παίκτης έκανε ωραία ενέργεια μπαίνοντας στην περιοχή της Μίλαν αλλά ο Ντοναρούμα τον σταμάτησε και πάλι αποκρούοντας το πλασέ που επιχείρησε.

Ο Κρίστοφ Πιόντεκ που έχει βαλθεί να τρελάνει τους πάντες με τα κατορθώματα του στην πρώτη του χρόνια στην Ιταλία πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 27′. Μετά από πάσα του Πακέτα και αφού ταλαιπώρησε τον Κουλιμπαλί, σούταρε από πλάγια θέση πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό τερμα για το 2-0 των «ροσονέρι».

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο στο 61′ ο Μίλικ σούταρε από μακριά με τον Ντοναρούμα να μπλοκάρει εύκολα. Στο 82′ ο Ουνάς προσπάθησε να απολέσει με τον ίδιο τρόπο αλλά ο Ντοναρούμα ήταν και πάλι παρών. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού με τη Νάπολι να γνωρίζει δίκαια την ήττα και μαζί τον αποκλεισμό από την συνέχεια της διοργάνωσης.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Μουζάκιο, Ρομανιόλι, Λαξάλτ, Κεσιέ, Μπακαγιόκο, Πακέτα (Ροντρίγκες 85′), Καστιγιέχο, Πιόντεκ (Κουτρόνε 79′), Μπορίνι (Τσαλχάνογλου 60′)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μαλκουί (Καγιεχόν 85′), Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ζιελίνσκι, Ντιαβαρά (Μέρτενς 58′), Άλαν (Ουνάς 45′), Ρουίθ, Ινσίνιε, Μίλικ