Οι νεαροί της Τσέλσι είναι εδώ! (vid)

Με τον Τάμι Άμπραχαμ να σκοράρει δυο φορές και τον Μέισον Μάουντ να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο σερί ματς, τα… νιάτα της Τσέλσι χάρισαν στην ομάδα την πρώτη της νίκη για τη φετινή Premier League με το τελικό 3-2 στην έδρα της Νόριτς. Γκολ για τρίτο σερί παιχνίδι και 5ο τέρμα συνολικά για τον Πούκι!

Η ανισορροπία που παρουσιάζει η Τσέλσι ανάμεσα στο μεσοεπιθετικό και το αμυντικό κομμάτι είναι ικανή να την «κάψει» τελείως τη φετινή σεζόν. Τουλάχιστον με τα δεδομένα που παρουσιάζει μέχρι και αυτή τη στιγμή. Οι «μπλε» του Λονδίνου, δίχως να πιάσουν υψηλή απόδοση, κατάφεραν να βρουν δυο γκολ από νωρίς στο «Carrow Road» και ισοφαρίστηκαν κάθε φορά που κατάφερναν να βρουν τρόπο να σκοράρουν! Στο 3ο λεπτό από σέντρα του Αθπιλικουέτα ο Άμπραχαμ με ωραίο μονοκόμματο σουτ έγραψε το 1-0 και έτρεξε αμέσως στον Λάμπαρντ να τον ευχαριστήσει για τη στήριξη. Η απάντηση ήρθε στο 6ο λεπτό με τον Τεέμου Πούκι να βγαίνει ωραία από αριστερά έπειτα από πάσα του Μπουέντια και να κάνει την ασίστ για την προβολή του Κάντουελ και το 1-1. Ο Φρανκ Λάμπαρντ γι’ ακόμα μια φορά έβλεπε να πηγαίνει στράφι η προσπάθεια της ομάδας του, όμως, ο Μέισον Μάουντ επανέφερε γρήγορα το χαμόγελο στα χείλη του προπονητή του. Στο 17′ ο νεαρός μεσοεπιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ τη φετινή σεζόν, έπειτα από ωραία κίνηση κεντρικά στην περιοχή και με δυνατό δεξί σουτ, έβαλε ξανά μπροστά την Τσέλσι για να… ενεργοποιήσει το καμπανάκι του Πούκι. Ο Φινλανδός, αφού είχε δώσει ένα γκολ, έπρεπε να σημειώσει κι ένα δικό του και το έκανε στο 30′ από κάθετη του Μπουέντια, γράφοντας το 2-2 με ωραίο πλασέ!

Ο Πούλισικ είχε χώρους να κινηθεί όμως έπρεπε να… σιγοντάρουν οι Ζορζίνιο και Κόβασιτς για να δημιουργηθούν περισσότερες απειλητικές καταστάσεις για τα καρέ του Κρουλ. Ο Αμερικανός εξτρέμ της Τσέλσι μαζί με τον Ρος Μπάρκλεϊ – μπήκε την τελευταία στιγμή στην 11άδα καθώς ο Πέδρο τελικά δεν ήταν καθόλου έτοιμος να παίξει και ενημέρωσε σχετικά τον Λάμπαρντ στην προθέρμανση για να γίνει η αλλαγή στο αρχικό σχήμα – έπρεπε ν’ αναλάβουν δράση για να πάει η μπάλα στα καρέ της Νόριτς και φυσικά να βοηθηθεί και ο Άμπραχαμ. Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος με τους «μπλε» να έχουν την πρωτοβουλία όμως να βρίσκουν πολλά σώματα μπροστά τους σε κάθε απόπειρα ν’ απειλήσουν την εστία των «καναρινιών». Στο 60ο λεπτό ο Έμερσον από αριστερά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Κρουλ και η κατοχή της μπάλας έφτασε σε επίπεδα 70%-30% υπέρ των Λονδρέζων. Στο 69ο λεπτό, τελικά, έπειτα από μια καλή στιγμή της Νόριτς με τον Πούκι, ο Άμπραχαμ με δεξί σουτ από το ύψος της περιοχής σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς και έγραψε το 3-2 για να διώξει το άγχος από τους συμπαίκτες του και τον Λάμπαρντ. Στο 72ο λεπτό ο Γκόντφρεϊ είχε δοκάρι σε κεφαλιά, η Τσέλσι έχασε κάποιες καλές στιγμές στα εναπομείναντα λεπτά αλλά κατάφερε να … σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα.

Πηγή: gazzetta.gr