Τα έκανε… θάλασσα η Τσέλσι!

Μέσα στα πρώτα 24 λεπτά, ο κόσμος στο «Στάμφορντ Μπριτζ» είχε δει ακόμα ένα εκρηκτικό ξεκίνημα σε αναμέτρηση της Τσέλσι μετά από εκείνο το τρελό ματς με τη Σλάβια Πράγας την περασμένη Πέμπτη στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι «μπλε» στο 8′ είδαν τον Χέντρικ με ωραίο μονοκόματο δεξί σουτ από το ύψος της περιοχής να σκοράρει στο πρώτο κόρνερ της Μπέρνλι στο ματς, όμως, μέχρι το 14′ οι γηπεδούχοι είχαν φέρει τα πάντα πάλι στα μέτρα. Αρχικά ο Καντέ στο 11ο λεπτό από ασίστ του Αζάρ που από αριστερά κι αφού ο Βέλγος είχε… χορέψει τον Λόουτον, έγινε το 1-1, για να έρθει το τρομερό γκολ του Ιγουαΐν στο 14′ από ασίστ – τακουνιά του Αθπιλικουέτα και τρομερό τελείωμα του Αργεντινού για την απόλυτη ανατροπή. Ακόμα κι έτσι, όμως, όσο επικίνδυνη κι αποτελεσματική μπορούσε να φανεί η Τσέλσι, άλλο τόσο πρόβλημα είχε στην αντιμετώπιση των στημένων φάσεων του αντιπάλου.

Στο 24′, ένα γέμισμα από εκτέλεση φάουλ, βρήκε αρχικά τον Μι, έπειτα τον Γουντ και από το δεύτερο δοκάρι ο Μπαρνς ολομόναχος νίκησε τον Κέπα για το 2-2. Οι Λόφτους – Τσικ, Αζάρ και Ιγουαΐν με μακρινά σουτ προσπάθησαν να βρουν κι άλλα γκολ αυξάνοντας και τις τελικές φάσεις της ομάδας τους, η κατοχή της μπάλας ξεπερνούσε το 80% για τους Λονδρέζους, όμως η ανισορροπία που επιδείκνυαν, τους είχε βάλει σε δύσκολη θέση. Στην 4η συμμετοχή του ως βασικός, ο Χάντσον – Οντόι τραυματίστηκε μόνος του στο 38′ και δεν μπορούσε καν να πατήσει το πόδι του, με αποτέλεσμα να μπει ο Πέδρο στη θέση του, σε ακόμα μια αρνητική εξέλιξη για την Τσέλσι στο παιχνίδι που είχε πάρει περίεργη τροπή για την ομάδα του Σάρι. Οι «μπλε» είχαν έλεγχο στο κέντρο, έφτιαχναν φάσεις, όμως η Μπέρνλι έκλεινε με πολλά πρόσωπα τους χώρους στην περιοχή και το έκανε αποτελεσματικά.

Ο Σάρι με την έναρξη του δευτέρου μέρους έβγαλε τον Καντέ κι έβαλε τον Κόβασιτς ψάχνοντας κάτι διαφορετικό στο επιθετικό κομμάτι. Ο Ιγουαΐν ήταν ο πρώτος που απείλησε στο 50′ με ένα χαμηλό σουτ το οποίο μπλόκαρε πέφτοντας ο Χίτον, με τους γηπεδούχους να γίνονται πιο νωχελικοί με τη μπάλα στα πόδια σε σχέση με τη σπιρτάδα στις επιθέσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τις προσεκτικές κινήσεις της Μπέρνλι και κάποιες μπαλιές που προσπάθησε να στείλει στα καρέ του Κέπα, έριξαν τον ρυθμό και την ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Stp 68′ ο Αθπιλικουέτα από πλάγια θέση νικήθηκε από τον Χίτον στην κλειστή γωνία και στο τελεευταίο κομμάτι της αναμέτρησης πέρασε ο Ζιρού στη θέση του Ιγουαΐν, μήπως και βάλει δύσκολα με το ψηλό κορμί του στην πολυπληθή άμυνα των «clarets». Ο Αζάρ πήρε προσπάθειες από αριστερά, αν και μπλοκαρίστηκε καλά από τους αμυντικούς της Μπέρνλι, η οποία έβγαλε το 90λεπτο δίχως αλλαγές και άντεξε με την οργάνωση στα μετόπισθεν για να πάρει βαθμό στο Λονδίνο! Αποβλήθηκε στο φινάλε για διαμαρτυρία ο κόουτς της Τσέλσι βλέποντας τους ποδοσφαιριστές του Ντάις να καθυστερούν συνεχώς…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον, Καντέ (46′ Κόβασιτς), Ζορζίνιο, Λόφτους – Τσικ, Χάντσον – Οντόι (41′ Πέδρο), Ιγουαΐν (77′ Ζιρού), Αζάρ

Μπέρνλι: Χίτον, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Χέντρικ, Γουέστγουντ, Κορκ, ΜακΝιλ, Μπαρνς, Γουντ

Πηγή: england365.gr