Έπεσε πάνω στον Νεόφυτο ο Ατρόμητος

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε με το δεξί στον όμιλο του κυπέλλου περνώντας με 1-2 από το Περιστέρι.Καταπληκτικός στο ντεμπούτο του για τους νικητές ο Νεόφυτος Μιχαήλ. Έχασαν πέναλτι και τελείωσαν με δέκα οι φιλοξενούμενοι.

Με αρκετές αλλαγές παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες με τους προπονητές να ξεκουράζουν βασικούς παίκτες.Πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά στο ματς ο Κροάτης Κρίζμαν βρέθηκε τετ α τετ με τον Θεοδωράκη με τον ΠΑΣ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Την δεύτερη φορά που βρέθηκε απέναντι από τον Θεοδωράκη ο Κρίζμαν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Γιάκος πέρασε την ασίστ και ο Κροάτης άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό.
Με τη σέντρα ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Καρασαλίδη και όμως ο Κρίζμαν νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ο Ατρόμητος έβγαλε αντίδραση και έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Γιαννούλη στο 22ο λεπτό να σημαδεύει το δοκάρι του Νεόφυτου Μιχαήλ.Ο Κύπριος τερματοφύλακας πήρε θέση βασικού με τον Πετράκη να ξεκουράζει τον Βελλίδη.
Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τον Ατρόμητο μςε τον Μούγιακιτς να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.Η πίεση συνεχίστηκε με τον Ατρόμητο να αγγίζει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κωτσόπουλος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Μούγιακιτς πάλι δεν κατόρθωσε από πλεονεκτική θέση να νικήσει τον Θεοδωράκη στο 37ο λεπτό.Οι ευκαιρίες χάθηκαν για την ομάδα του Κάναντι και ο ΠΑΣ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ξύδα να εκμεταλλεύεται τη πάσα του Αποστολόπουλου γράφοντας το 0-2 στο 40ο λεπτό.

Αποβολή για τον Σιόντη, γκολ ο Κουλούρης που μπήκε στο 46′

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το ημίχρονο για τον ΠΑΣ αφού έμεινε με 10 παίκτες. Ο Σιόντης κράτησε τον Κουλούρη και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα με πάικτη λιγότερο.Ο Πετράκης αναγκάστηκε να περάσει τον Σκόνδρα στο παιχνίδι βγάζοντας τον Ξύδα για τακτικούς λόγους.

Ο Ατρόμητος ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 76ο λεπτό με τον Κουλούρη να παίρνει τη κεφαλιά από το κόρνερ του Γιαννούλη και να μειώνει σε 1-2.

Ο Γιαννούλης απείλησε τον Νεόφυτο που συνέχισε να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις 10 λεπτά πριν το τέλος.Στο μισό γήπεδο το ματς με τον Ατρόμητο να ψάχνει την ισοφάριση και τον Νεόφυτο να βγάζει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χατζησαϊα που πέρασε σε θέση σέντερ φορ στο φινάλε.Ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να φτάσει στην επίτευξη ενός γκολ και το τελικό αποτέλεσμα έδωσε τους πρώτους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Πετράκη.