Έριξε 4άρα με… Βραζιλιάνικο στυλ ο ΠΑΟΚ (vid)

Στην πρόβα τζενεράλε της Σιντ Τρούιντεν, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε σαφώς πιο έτοιμος, επικρατώντας της βελγικής ομάδας με 4-0 που είχε άρωμα… Βραζιλίας. 60λεπτο από τον Φερέιρα στον βασικό κορμό του Δικεφάλου με χαμόγελα ικανοποίησης. Αποστολή: Ελένη Μπούντου

Λίγα λεπτά πριν την σέντρα της αναμέτρησης, οι ουρανοί άνοιξαν στο Βέλγιο, με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο, να… χορεύει στην βροχή, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ από το ημίχρονο στο 2-0. Στην πρόβα τζενεράλε της Σιντ Τρούιντεν δεδομένου πως το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ξεκινάει το πρωτάθλημα του Βελγίου, ο Δικέφαλος ήταν αυτός που παρουσιάστηκε πιο έτοιμος και αναμφίβολα σοβαρός αγωνιστικά.

Ο Αμπέλ Φερέιρα έριξε τα βασικά του χαρτιά στο γήπεδο και ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλα κέφια τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, ο οποίος δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να χριστεί σκόρερ μετά από σέντρα του Ζαμπά ενώ ο Ντόουγκλας Αουγκούστο, δοκιμάζοντας και πάλι το… φαρμακερό αριστερό του πόδι, όπως του έχει ζητήσει πολλάκις, ο Φερέιρα, είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Ζαμπά «χτύπησε» για το 3-0, δίνοντας στη συνέχεια σκυτάλη στον έτερο Βραζιλιάνο, Πέδρο Ενρίκε, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 σε ένα δεύτερο ημίχρονο που ο Αμπέλ Φερέιρα μετά το 60′ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους περισσότερους ποδοσφαιριστές του.

Ενδεκάδα με βασικό κορμό

Όπως ακριβώς αναμενόταν, ο Αμπέλ Φερέιρα προσανατολίστηκε σε μια ενδεκάδα βασικού κορμού, επιλέγοντας τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη και τους Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα και Μάτος τετράδα στην άμυνα, αν και στην αρχή προοριζόταν για το αριστερό άκρο της άμυνας ο Γιαννούλης, ο οποίος λόγω κρυώματος προτιμήθηκε να προφυλαχθεί. Στα χαφ βρέθηκαν οι Ελ Καντουρί – Αουγκούστο με τους Ζαμπά – Μπίσεσβαρ στις πτέρυγες και στην κορυφή της επίθεσης οι Πέλκας – Άκπομ.

Αρχή και φινάλε με Μπίσεσβαρ…

Ο ΠΑΟΚ πήρε με το… καλημέρα τα ηνία του παιχνιδιού και απέναντι στην θεωρητικά πιο έτοιμη ΣιντΤρούιντεν, επέβαλλε τον ρυθμό του και με μαέστρο τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ άνοιξε στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης το σκορ. Ο Ολλανδός άνοιξε ωραία δεξιά στον Ζαμπά, έκανε κίνηση στο χώρο, με τον Ζαμπά να σεντράρει και εκείνος από κοντά να γράφει με κεφαλιά το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Η συνέχεια με Αουγκούστο…

Την πολύ καλή του παρουσία εξαργύρωσε με γκολ ο Ντόουγκλας Αουγκούστο στο 20΄, ο οποίος έδωσε συνέχεια στα τέρματά του μετά το φιλικό της Ρουμανίας και δεν δίστασε για ακόμη μια φορά να δοκιμάσει το αριστερό του πόδι από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 2-0.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε έναν πιο παθητικό ρόλο, προσπαθώντας περισσότερο να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση χωρίς όμως αποτέλεσμα, σε ένα ήσυχο σε γενικές γραμμές απόγευμα για τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη που έβρισκε πρωτίστως συμπαράσταση στο πρόσωπο του Φερνάντο Βαρέλα.

Τριάρα από τους… βασικούς

Προτού προχωρήσει σε μαζεμένες αλλαγές δεδομένου πως ολοκληρώθηκε το αγωνιστικό 60λεπτο, οι βασικές επιλογές του Αμπέλ Φερέιρα φρόντισαν να πιστοποιήσουν την ανωτερότητα τους με ένα ακόμη γκολ με πρωταγωνιστή τον Ζαμπά. Μετά από ένα κλέψιμο του Μίσιτς και ωραία συνεργασία με τον Πέλκα, ο Βραζιλιάνος έκανε από κοντά στο 48΄το 3-0.

Φουλ των αλλαγών και ευκαιρία για όλους…

Μετά το 60λεπτο, ο Αμπέλ Φερέιρα έδωσε χρόνο συμμετοχής στους περισσότερους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές του με τον Μελίσσα να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια, τον Μιχαηλίδη να αγωνίζεται στο αριστερό άκρο της άμυνας, τον Ροντρίγκο να μεταφέρεται δεξιά και τους Ίνγκασον – Χατζηϊσαϊας στο κέντρο της άμυνας. Στα χαφ βρέθηκαν οι Κάτσε – Μίσιτς, με τους Λημνιό – Στοχ στις πτέρυγες και τους Ενρίκε – Σφιντέρσκι στην κορυφή.

Κερασάκι στην τούρτα από τον Ενρίκε

Με δεδομένο το δείκτη του σκορ και τις πολλές αλλαγές, η εξέλιξη του ματς δεν βοηθούσε ιδιαιτέρως στο ρυθμό, με τους Βέλγους να έχουν ανεβάσει απόδοση, ψάχνοντας τουλάχιστον ένα γκολ για να μπουν εκ νέου στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ δεν έθελξε αλλά φρόντισε να κρατήσει τα μετόπισθεν, βρίσκοντας ένα ακόμη γκολ. Αυτήν την φορά από τον Ενρίκε, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι στο 82΄και δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα αποτέλεσμα που αφήνει σε πρώτη ανάγνωση ικανοποιημένο τον Αμπέλ Φερέιρα δεδομένης της αποτελεσματικότητας των παικτών του και των συνεργασιών που είδε απέναντι σε μια ομάδα που ήδη μετράει πολλά φιλικά στα πόδια της και είχε απόψε πρόβα τζενεράλε.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης (Μελίσσας 61′), Ροντρίγκο, Κρέσπο (Χατζηισαϊας 61′), Βαρέλα (Ίνγκασον 61′), Μάτος (Μιχαηλίδης 61′), Ντούγκλας (Μίσιτς 46′), Ελ Καντουρί (Κάτσε 61′), Μπίσεσβαρ (Λημνιός 46′), Ζαμπά (Ενρίκε 61′), Πέλκας (Στοχ 61′), Άκπομ (Σφιντέρφσκι 61′).

Σιντ Τρούιντεν: Στέπε, Τένα, Μποτακά, Σανκό, Ασαμόα, Ντε Μπρούιν, Τεϊσέιρα, Ακολάτσε, Μπαλόνγκο, Εντό, Σόουζα.