Μάτος και… πέταξε για τελικό!

Ο Μάτος τον στέλνει τελικό! Με ένα γκολ από θέση οφσάιντ, αλλά και μια τεράστια γκολάρα στην τελευταία φάση του αγώνα ο Βραζιλιάνος έδωσε στον ΠΑΟΚ το… μισό εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, με το 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης!

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στη «μάχη» για το ένα εισιτήριο που οδηγεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρη στο Λέο Μάτος που «υπέγραψε» τη νίκη του με 2-0.

Μέχρι τις καθυστερήσεις το 1-0 που είχε διαμορφωθεί από νωρίς (17’) δεν εξασφάλιζε τους «ασπρόμαυρους» ενόψει της ρεβάνς στην Τρίπολη απέναντι σ’ έναν Αστέρα που πήρε άριστα στο αμυντικό κομμάτι και πρόσεξε πως θα κρατήσει ανοικτή την υπόθεση της πρόκρισης. Νικήθηκε, όμως, στις καθυστερήσεις από τον Μάτος.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

Λουτσέσκου το’ πε και το έκανε… Όσα δοκίμασε στην τελευταία προπόνηση επιβεβαιώθηκαν με την σέντρα του ημιτελικού. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με αρκετά νέα πρόσωπα (Ίνγκασον, Κάνιας, Μίσιτς, Γιαννούλης) στο αρχικό σχήμα του και εξ ορισμού είχε ενδιαφέρον να δούμε πως θα ανταποκρινόταν η ομάδα, με τόσες διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα της.

Οι Ίνγκασον – Βαρέλα έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί στο κέντρο της άμυνας, όπως και το δίδυμο των Κάνιας – Μίσιτς στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Αντρέ Βιεϊρίνια να επιστρέφει στη φυσική θέση του, αυτή του δεξιού χαφ, μετά από ένα πολύ μεγάλο διάστημα, που όλοι τον είχαμε συνηθίσει στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Κι ο Γιώργος Παράσχος είχε κάποιες αλλαγές στο αρχικό σχήμα του Αστέρα, με τον Αραβίδη να ξεκινάει στην επίθεση, αντί του απόντα Μανιά, και τον Καλτσά να μένει στον πάγκο των Αρκάδων.

«ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ» ΥΠΕΡΟΧΗ

Ο ΠΑΟΚ είχε την μπάλα στην κατοχή του και στο 16’ η προσπάθεια του Αντρέ Βιεϊρίνια να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έμοιαζε με προειδοποιητική βολή για την άμυνα του Αστέρα, που νικήθηκε στην αμέσως επόμενη φάση.

Μ’ ένα γκολ «made in Brazil», μετά την συνεργασία Ζαμπά – Μάτος, οι «ασπρόμαυροι» πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Βραζιλιάνο αμυντικό να κατεβάζει την μπάλα και ελάχιστα μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό, να «εκτελεί» τον Αθανασιάδη για το 1-0 (17’).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους (η κατοχή ήταν 64%-36% υπέρ του ΠΑΟΚ), αλλά να μην βρίσκουν τον τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την πολυπρόσωπη άμυνα του Αστέρα, που δεν βγήκε από το καβούκι του και δεν φάνηκε καθόλου επιθετικά στο πρώτο μισό του ημιτελικού, δίχως να απειλήσει ούτε μια φορά την εστία του Πασχαλάκη.

ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διαχειρίζονται το παιχνίδι με στόχο στο σκορ να μείνει στο 1-0, άρχισαν σιγά σιγά να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και να φτάνουν συχνότερα στην εστία του ΠΑΟΚ, που μονότονα από τα άκρα επιχειρούσε να φτάσει σ’ ένα δεύτερο γκολ. Ο άξονας του, με Κάνιας και Μίσιτς, δεν μπορούσε να βοηθήσει καθόλου στο επιθετικό κομμάτι.

Ο Λουτσέσκου πέρασε στο 65’ τον Ελ Καντουρί στη θέση του Ζαμπά σε μια προσπάθεια να αλλάξει την εικόνα της ομάδας, πηγαίνοντας τον Βιεϊρίνια στο αριστερό άκρο της επίθεσης, την ίδια ώρα που ο Ιγκλέσιας μόνος του απέναντι στον Πασχαλάκη έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει για τον Αστέρα (67’).

«ΜΙΛΗΣΕ» Ο ΜΑΤΟΣ

Η άνοδος του Αργεντινού έκανε τους Αρκάδες πιο απειλητικούς για ένα δεκαπεντάλεπτο (60’ – 75’), με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται ξανά στο 77’ με τη βολίδα εκτός περιοχής του Βιεϊρίνια που έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη.

Στο 89’ το γυριστό σουτ του Ιγκλέσιας καρδιοχτύπησε τους ΠΑΟΚτσήδες, που έφτασαν στα ουράνια βλέποντας τον Μάτος να ξαναχτυπά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και με εντυπωσιακό «βολέ» να στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα.

MVP: Ο Λέο Μάτος με τα δύο γκολ του «υπέγραψε» τη νίκη και το προβάδισμα του ΠΑΟΚ.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Αστέρας φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως λόγω της ανόδου του Ματίας Ιγκλέσιας, που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη λόγω διαμαρτυρίας.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δεύτερο σερί πολύ κακό παιχνίδι από το Λέο Ζαμπά, που δεν τελείωσε ούτε μια επιθετική προσπάθεια.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Κάνιας παραλίγο να πληρώσει ακριβά το απρόσεκτο διώξιμο της μπάλας, αλλά τον έσωσε ο… Ιγκλέσιας με το άτσαλο τελείωμα του.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Στο πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν περισσότερο για φάουλ, στο ξεκίνημα της φάσης, πάνω στον τερματοφύλακα Αθανασιάδη, παρά για το οφ σάιντ του Μάτος, με τον Βραζιλιάνο να βρίσκεται οριακά μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό, σε μια φάση, που έχασε ο βοηθός Ευθυμιάδης. Οι άνθρωποι του Αστέρα φωνάζουν και για ένα χτύπημα του Μάτος πάνω στον Αραβίδη, με τον Κουμπαράκη να μην δίνει καν φάουλ.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κάνιας (73’ Σάχοφ), Μίσιτς, Βιεϊρίνια (82’ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (65’ Ελ Καντουρί), Άκπομ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γ. Παράσχος): Αθανασιάδης, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ορτέγκα, Μουνάφο (83’ Μπέλοκ), Ιγκλέσιας, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος (87’ Καλτσάς), Αραβίδης (69’ Δουβίκας), Τσιλιανίδης.

Πηγή: gazzetta.gr