Πάτησε… γκάζι και καθάρισε τη Λαμία η ΑΕΚ!

Έπαιξε όσο έπρεπε η ΑΕΚ. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου φόρτσαραν για ένα εικοσάλεπτο και σκόραραν δις καθαρίζοντας με 2-0 από το ημίχρονο την Λαμία για το δεύτερο διαδοχικό τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Ένα εικοσάλεπτο έφτανε για την ΑΕΚ!

Παρότι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου ήταν σοβαροί και όταν φόρτσαραν καθάρισαν την Λαμία με 2-0. Ο Λιβάγια ήταν ξανά εξαιρετικός και έφτιαξε το πρώτο γκολ που πέτυχε ο… Πλιάτσικας άθελά του, ενώ σέρβιρε το δεύτερο στον Βράνιες, με το σκορ να διαμορφώνεται από το ημίχρονο και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άφησαν το πόδι από το γκάζι, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων.

Ο Λιβάγια συνεχίζει να κάνει… μάγια και να δείχνεις την τρομερή ποιότητά του, με τους Σιμόες, Κρίστισιτς και Λόπες να είναι επίσης θετικότατοι, χωρίς να υστερήσει κάποιος για την ΑΕΚ. Την ίδια ώρα, ο Βελλίδης πάλευε… μόνος του και έβγαζε όσα μπορούσε κρατώντας το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, με τον Αντέτζο να έχει καλό πρόσωπο από τους πέντε αμυντικούς και τον Ρόμανιτς από τους υπόλοιπους, με την Λαμία να φοβάται φουλ το ματς και να παίζει κλειστά!

Κάπως έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τους έξι βαθμούς μετά το πέρας των τριών πρώτων αγωνιστικών, με την Λαμία να γνωρίζει την πρώτη της ήττα μετά τις ισοπαλίες με Παναθηναϊκό και Ατρόμητο. Δοκιμασία στο Αγρίνιο για τους κιτρινόμαυρους την επόμενη αγωνιστική, με την Λαμία από τη μεριά της να υποδέχεται τον Πανιώνιο.

Έτσι ξεκίνησαν

Με διάταξη 4-4-1-1 παρέταξε την ΑΕΚ ο Νίκος Κωστένογλου, αφήνοντας στην… άκρη το 3-5-2 των προηγούμενων αγώνων. Ο Μπάρκας ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπακάκη, Οικονόμου, Βράνιες και Λόπες στην τετράδα της άμυνας. Σιμόες και Κρίστισιτς ήταν τα δύο χαφ, με τους Αλμπάνη και Ντέλετιτς να παίζουν στα άκρα. Ο Λιβάγια είχε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γιακουμάκη.

Με 3-5-2 κατέβασε την Λαμία από την άλλη μεριά ο Σωτήρης Αντωνίου. Ο Βελλίδης στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Αντέτζο, Πλιάτσικα και Βύντρα στην τριάδα των στόπερ. Σάλιακας και Βάντερσον τα δύο μπακ-χαφ που κάλυπταν όλη την πλευρά. Η τριπλέτα στον άξονα αποτελούνταν από τυος Δημούτσο, Μπεχαράνο και Σκόνδρα, με τους Ρόμανιτς και Καραμάνο να βρίσκονται στην επίθεση.

Το ματς

Κακός ο ρυθμός στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και να βρίσκουν σθεναρή αντίσταση από τους φιλοξενούμενους που έπαιζαν κλειστά, στο δικό τους μισό. Και παρότι οι παίκτες του Κωστένογλου απείλησαν στο 6ο λεπτό με το διαγώνιο συρτό σουτ του Λιβάγια που… έβγαλε ο Βελλίδης, στη συνέχεια έκαναν ώρα για να φτιάξουν ξανά κάποια καλή στιγμή. Ενδιάμεσα, βέβαια, είχαμε δύο μικρές διακοπές για να εξεταστούν δύο φάσεις μέσω του VAR.

Στην πρώτη (13’), ο διαιτητής Μανούχος πήγε να δει μια φάση με πρωταγωνιστή τον Βράνιες που βρήκε με το χέρι του τον Ρόμανιτς στο πρόσωπο και τελικά τον τιμώρησε, σωστά, με κίτρινη κάρτα. Έξι λεπτά μετά δε, ο Ζεράλδες έπεσε μέσα στην περιοχή ζητώντας πέναλτι αλλά ο ρέφερι πήρε ξανά σωστή απόφαση και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αν και θα μπορούσε να «κιτρινίσει» τον Πορτογάλο για θέατρο. Εκμεταλλευόμενη τον κακό ρυθμό και το γεγονός πως η ΑΕΚ τα έβρισκε… σκούρα η Λαμία έφτιαξε μια πολύ καλή φάση αλλά ο Καραμάνος με το βολ-πλανέ που επιχείρησε δεν βρήκε εστία.

Αυτή η φάση έδειξε να ξυπνάει την Ένωση και οι παίκτες της άρχιζαν να ανεβάζουν στροφές. Ο Λόπες απείλησε αρχικά με τον Βελλίδη να διώχνει και στο 37ο λεπτό η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με την… βοήθεια αντιπάλου του. Και αυτό διότι ο Λιβάγια πέρασε σαν σταματημένο τον Σάλιακα με εξαιρετική ντρίμπλα και στη συνέχεια έκανε το γύρισμα, με τον Πλιάτσικα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας. Και λίγα λεπτά μετά, στο 44’, ο προωθημένος Βράνιες με προβολή νίκησε τον Βελλίδη για το 2-0, με το γκολ να κατακυρώνεται μετά τον έλεγχο του VAR για οφσάιντ που δεν υπήρχε.

Το σκορ έδινε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αφήσουν το πόδι από το… γκάζι και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων, πράγμα που συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την απαιτούμενη σοβαρότητα στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν, ακόμη και από μακρινή απόσταση. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα, έβγαζαν διάθεση αλλά ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια ή στην τελική πάσα !

Κάπως έτσι, η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Βράνιες να παίρνει ολομόναχος την κεφαλιά αλλά να μην βρίσκει στόχο από πλεονεκτική θέση. Αυτή ήταν, πάντως, και η καλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ στην επανάληψη, αν και έφτιαξε μερικές ακόμη με τους Κλωναρίδη και Βέρντε αλλά αμφότεροι είδαν τον Βελλίδη να μην τους επιτρέπει να κουνήσουν… πλεκτό, κρατώντας το 2-0 μέχρι το φινάλε.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς (76′ Γαλανόπουλος), Αλμπάνης (64′ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Ζεράλδες (72′ Βέρντε), Γιακουμάκης.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα, Βάντερσον, Σάλιακας, Δημούτσος (85′ Μπουλούλης), Μπεχαράνο (36′ Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας, Ρόμανιτς (65′ Τουράμ), Καραμάνος.

Πηγή: sport-fm.gr