Πρόκριση με… ερωτηματικά!

Στα play off του Europa League προκρίθηκε η ΑΕΚ του Μιγκέλ Καρντόσο που ήρθε ισόπαλη στο ΟΑΚΑ με την Κραϊόβα (1-1) υπερασπιζόμενη τη νίκη της στη Ρουμανία – Κακό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο από τους «κιτρινόμαυρους» με πάρα πολλά λάθη σε μεσαία και αμυντική γραμμή – Με Τράμπζονσπορ την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ το πρώτο ματς των play off.

Καρντόσο: «Η ΑΕΚ έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης»

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν ανώτεροι από τον σαφώς υποδεέστερο αντίπαλο τους. Ο Μιγκέλ Καρντόσο με την επιθετική φιλοσοφία που προσπαθεί φέτος να παρουσιάσει, κατέβασε ένα σύνολο ποδοσφαιριστών που από το πρώτο λεπτό προσπαθούσαν να παίξουν ποδόσφαιρο κατοχής και να βρουν γρήγορα ένα τέρμα. Το οξύμορο του πρώτου ημιχρόνου ήταν τα αρκετά λάθη από τη μεσαία γραμμή και πίσω τα οποία θα μπορούσαν να έχουν στοιχίσει στην ομάδα αν και οι Ρουμάνοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι.

Πάει για 12.000 διαρκείας η ΑΕΚ

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Κραϊόβα ήταν αυτή που είχε τα πρώτα δύο σουτ στον αγώνα μέχρι το 5ο λεπτό με τον Τσικαλντάου και τον Μιχάιλα χωρίς όμως να έχουν τύχη. Στο 6ο λεπτό οι Ρουμάνοι χάνουν καλή ευκαιτία όταν μετά από σέντρα αριστερά ο Μάρτιτς στο δεύτερο δοκάρι μόνος του δοκιμάζει το σουτ αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά. Η ΑΕΚ βγήκε μπροστά στη συνέχεια με τον Λιβάγια σε μια προσπάθεια από τα δεξιά να κρεμάσει τον γκολκίπερ της Κραϊόβα μάταια όμως καθώς η έμπνευση του ήταν καλή όχι όμως και η εκτέλεση. Στο 17’ ο Κροάτης και πάλι από τα δεξιά κάνει την πρώτη προβολή, κερδίζει την πρώτη κόντρα, κάνει το σουτ, κερδίζει και τη δεύτερη κόντρα, και με νέο σουτ κερδίζει το κόρνερ μετά από τριπλή προσπάθεια.

Η ώρα του αρχηγού της ΑΕΚ έφτασε, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ο Μάνταλος ήταν ο πιο ουσιαστικός ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων. Στο 24’ παίρνει τη μπάλα, την φέρνει μπροστά του, πιάνει και το σκαστό σουτ όμως η μπάλα περνά έξω. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος «μίλησε» στη μπάλα και άνοιξε το σκορ για την Ένωση. Ο Μάνταλος πήρε τη μπάλα έξω από τη περιοχή προσπέρασε με προσποίηση τον πρώτο αντίπαλο του και έφερε τη μπάλα στο δεξί συγκλίνοντας προς το κέντρο. Δεν άργησε να πιάσει το σουτ εντός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Η ΑΕΚ συνέχισε να σφυροκοπά την άμυνα των Ρουμάνων και δύο λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα υποδέχτηκε τη μπάλα στη περιοχή μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών της Ένωσης έκανε το σουτ με το αριστερό, με τη μπάλα να κοντράρει και να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πιλιατσέλι.

Στο 33’ παιδικό λάθος των παικτών της ΑΕΚ έφερε τον Μπάρμπουτ τετ α τετ με τον Μπέρκα όμως πλάσαρε άουτ στην τεράστια ευκαιρία της Κραϊόβα για να ισοφαρίσει το ματς. Η ΑΕΚ πριν το φινάλε χάνει καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν μετά από απίστευτη κάθετη πάσα του Ζαράλντες, ο Ολιβέιρα έκανε από τα δεξιά το σουτ όμως Πιλιατσέλι είχε κλείσει τη γωνία του και κατάφερε να διώξει τη μπάλα.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Κραϊόβα έγινε πιο επιθετική και τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ μεγάλωσαν κάτι που αναμφισβήτητα πρέπει να δει και να δουλέψει τις επόμενες μέρες ο πορτογάλος τεχνικός ενόψει και των play off για το Europa League. Οι Ρουμάνοι στο 47’ είχαν ένα σουτ με τον Ρομάν όμως ο Μπάρκας πρόλαβε ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μιχάιλα δεν μπορεί να κάνει την κεφαλιά. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο αλλά και στο επόμενο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου υπέπεσε σε πολλά λάθη που παραλίγο να της στοιχίσουν σημαντικά στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Λίγο αργότερα και πάλι οι Ρουμάνοι με τον Μπάντσου να φεύγει στη πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ να πιάνει το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Η Κραϊόβα εκμεταλλευόμενη το κακό παιχνίδι των «κιτρινόμαυρων» ισοφάρισε στο 63’ όταν μετά από κακή αμυντική αντίδραση της ΑΕΚ ο Ιβάνοφ από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Άτσκα πιάνει τη κεφαλιά μετά από κόρνερ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ χάνοντας μια καλή ευκαιρία για το 2-1. Αμέσως στο επόμενο λεπτό ο Βαταζέλου παίρνει την μπάλα αριστερά εντός περιοχής, τη φέρνει στο δεξί, κάνει και το σουτ, όμως ο Μπάρκας αποκρούει. Στο 79’ νέα μεγάλη ευκαιρία για την Κραϊόβα όταν ο Βαταζέλου βγήκε από τα αριστερά, ο Φόρτες τρύπωσε στην περιοχή της Ένωσης, έκανε και την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Η ΑΕΚ είχε διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πάρει το ματς όμως ο Βέρντε αρχικά μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μάνταλου δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των Ρουμάνων ενώ στην επόμενη φάση ο ίδιος βγήκε τετ α τετ με τον Παλιατσέλι και έχασε το κοντρόλ σε μοναδική ευκαιρία για το 2-1.

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς (58’ Σιμάο), Σιμόες (83’ Γαλάνόπουλος), Ζεράλντες, Λιβάγια (58’ Βέρντε), Μάνταλος, Ολιβέιρα.

ΚΡΑΪΟΒΑ (Κορνέλιου Παπούρα): Πιλιατσέλι, Μάρτιτς, Άτσκα, Κέλιτς, Μπάντσου, Ιβάνοβ (80’ Κονσταντίν), Ματέιου, Τσικαλντάου, Μπάρμπουτ, Ρόμαν, Μιχάιλα (55’ Βαταζέλου).