Πρόκριση με πορτογαλική υπογραφή!

«Πάει» και η Μπασάκσεχιρ: έχοντας σε μεγάλη μέρα Σεμέδο και Σα, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 τους Τούρκους στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πέρασε στα playoffs του Champions League.

Μπορεί το 0-1 του πρώτου αγώνα υπέρ του Ολυμπιακού να ήταν ένα ισχνό προβάδισμα αλλά στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με μια αδικαιολόγητη σιγουριά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, επέβαλαν τον ρυθμό τους, έχασαν ευκαιρίες και έκαναν την ομάδα του Πειραιά να «καρδιοχτυπήσει». Διότι μπορεί η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα να άνηκε στον Ολυμπιακό όταν και ο Γκιγιέρμε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με δυνατό σουτ στο 3′ αλλά στη συνέχεια ήταν η Μπασακεχίρ που είχε το πάνω χέρι.

Μάλιστα, αν δεν ήταν ο Σα, που έκανε μια ακόμα καταπληκτική εμφάνιση, η τούρκικη ομάδα θα είχε σκοράρει σίγουρα. Ειδικά η επέμβαση του Πορτογάλου στο 35′ όταν και νίκησε από εξαιρετικά κοντινή απόσταση τον Ρομπίνιο, ήταν με διαφορά η μεγαλύτερη και μάλλον η πιο κομβική ευκαιρία του αγώνα. Το 0-0 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια ήταν σκορ πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, όμως η εικόνα του αγώνα έδειχνε ντέρμπι στην επανάληψη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ο Ολυμπιακός καθάρισε πιο εύκολα απ΄ όσο θα περίμενε κανείς την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αισθητά πιο σοβαρά, έδειξαν αποφασισμένοι να πετύχουν γκολ όσο πιο γρήγορα γίνεται, έκλεισαν τους Τούρκους και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 55′ όταν ο (έτσι κι αλλιώς) εξαιρετικός Σεμέδο με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Το σημείο αυτό ήταν καθοριστικό αφού στη συνέχεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν κινδύνευσε καθόλου: η Μπασάκεχιρ έπαψε να πιστεύει στην ανατροπή των δεδομένων και όσο περνούσαν τα λεπτά το παιχνίδι έπαιρνε τυπική τροπή. Τελικά, ήρθε και το 2-0 στο 77′ όταν ο Ραντέλοβιτς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Βιεϊρά, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το πέναλτι εύστοχα και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι στέλνοντας τον Ολυμπιακό στα play off του Champions League.

Πηγή: sdna.gr