Τρομερή Λαμία, κέρδισε Πανιώνιο και «βλέπει» πεντάδα! (vid)

Με τις δύο ομάδες απομακρυσμένες από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας κα τη Λαμία (30β.) στο +1 από τον Πανιώνιο (29β.), το μεταξύ τους παιχνίδι αποτελούσε μια καλή ευκαιρία για να ξεμπλέξουν (μια και καλή) με τα καρδιοχτύπια της παραμονής στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος και να βάλουν μπροστά τον προγραμματισμό εν όψει της νέας σεζόν.

Με το «καλησπέρα» οι γηπεδούχοι πήραν το…τιμόνι του αγώνα στα χέρια τους.

Ο Καραμάνος «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Πανιωνίου, ωστόσο το…μισό γκολ ανήκει στους Μπλάζιτς και Επστάιν που συνδυάστηκαν υπέροχα και «τρύπησαν» την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου απέκτησε άλλον…αέρα με το γρήγορο γκολ και πήρε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού με καλή κυκλοφορία της μπάλας και έχοντας ψηλά τις γραμμές.

Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να απειλήσει και ο (φιλότιμος) Μπουμάλ έμοιαζε απελπιστικά μόνος στο μεσοεπιθετικό κομμάτι των φιλοξενούμενων.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι Νεοσμυρνιώτες κέρδισαν πέναλτι στο 40ο λεπτό, ωστόσο ο Ντουρμισάι που ανέλαβε να το εκτελέσει δεν κατάφερε να «ψαρέψει» τον Σαράνοφ.

Ο Σέρβος κίπερ σε ένα ακόμα ματς έδειξε την κλάση του και έστειλε την Λαμία με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄μέρους ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και έδειξε την διάθεση να διεκδικήσει το γκολ της ισοφάρισης.

Οι παίκτες του Μάντζιου ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και γύριζαν με υπομονή την μπάλα έξω από την περιοχή της Λαμίας.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια κάμψης, έδωσαν χώρο στον αντίπαλο και δεν έβγαζαν στο χορτάρι την φρεσκάδα και την ενέργεια του α΄ημιχρόνου.

Οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες με πολλά φάουλ και λάθη από τις δύο ομάδες. Η Λαμία άγγιξε το δεύτερο γκολ που θα «καθάριζε» τη νίκη στο 76΄με μοιραίο τον Μπερτόλιο που αντί για δίχτυα βρήκε δοκάρι.

Η ομάδα του Χάβου παρέμεινε για επτά σερί παιχνίδια αήττητη (τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες) έφτασε τους 33 βαθμούς και εξασφάλισε την σωτηρία, ενώ συν τοις άλλοις, θα πάει με πολύ καλή ψυχολογία στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ την ερχόμενη Τετάρτη (3/4).

Ο Πανιώνιος έμεινε στους 29 βαθμούς και θα ψάξει στα επόμενα τέσσερα ματς τους πόντους που χρειάζεται προκειμένου να «κλειδώσει» (χωρίς αγωνία) την παραμονή του.

Πηγή: sdna.gr