Βελτιωμένη η ΑΕΚ, αλλά…

Η Α.Ε.Κ. στο τρίτο της φιλικό τεστ έμεινε στο 1-1, έδειξε καλύτερη εικόνα, βρήκε γκολ με τον Μάνταλο, είχε άριστες συνεργασίες και με Λιβάια, Ζεράλντες, Σιμάο, Κλωναρίδη, αλλά χωρίς το γκολ, δηλαδή τον… Ολιβέιρα.

Το θέμα στις φιλικές αναμετρήσεις προετοιμασίας είναι να παρατηρεί κανείς βελτίωση ματς με το ματς, μικρή ή μεγάλη το ίδιο σημαντικό είναι για το τεχνικό τιμ της εκάστοτε ομάδας. Στην ΑΕΚ λοιπόν προφανώς και πρέπει να υπάρχει μια σχετική ικανοποίηση για το γεγονός ότι σε αυτό το τρίτο φιλικό ματς η ομάδα έδειξε καλύτερη εικόνα για μεγαλύτερη διάρκεια συγκριτικά με τα προηγούμενα φιλικά κι ας αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 με την Μακάμπι Νετάνια!

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν στο μέτριο πρώτο για εκείνους 45λεπτο να βρουν γκολ με τον Πέτρο Μάνταλο, o οποίος ήταν εκ των κορυφαίων για την Ένωση, χάρη σε κλέψιμο και ασίστ του Λιβάια που και πάλι ξεχώρισε στο παιχνίδι γενικά με την παρουσία του. Μόλις δυο τελικές έκανε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο και αυτό αναδεικνύει το πρόβλημα στη δημιουργία και στην επιθετική λειτουργία της ομάδας. Κάτι μάλιστα που έμοιαζε πολύ δύσκολο να αλλάξει.

Κι όμως στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έδειξε μέρος των αρχών που θέλει να διέπουν το παιχνίδι της ομάδας του ο Μιγκέλ Καρντόσο. Μόνο στο δεύτερο 45λεπτο η Ένωση έκανε 10 τελικές (από τις 12 συνολικά) και όμως δεν κατάφερε να βρει γκολ είτε με τον Λιβάια, είτε με τον Ζεράλντες, είτε με τον Μάνταλο, είτε με τον Κλωναρίδη… Είναι αλήθεια ότι η ομάδα του Καρντόσο ήταν βελτιωμένη συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς, αλλά ταυτόχρονα ήταν και πάλι αναποτελεσματική…

Έλειπε το γκολ και στα προηγούμενα ματς αλλά σε αυτό φάνηκε το πρόβλημα περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη φορά. Βασικά έλειψε ο Νέλσον Ολιβέιρα τον οποίο η ΑΕΚ αναμένεται να αποκτήσει (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) και να δώσει λύση στο πρόβλημα που παρατηρείται στο τελείωμα των φάσεων.

Την ίδια ώρα βέβαια είναι ξεκάθαρο και πρέπει να υπογραμμιστεί ότι η Ένωση έχει δυναμώσει σημαντικά ξανά στην άμυνά της. Στη διάρκεια του φιλικού με αντίπαλο την Μακάμπι Νετάνια (4η στο Ισραήλ) η ΑΕΚ δεν δέχτηκε φάση απειλής σε διάρκεια 93 λεπτών… Το γκολ που ισοφάρισε εκείνο του Μάνταλου στο 23ο λεπτό ήρθε από τον Γκόλομπαρ στο 54′ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ! Δεν υπήρξε καμία άλλη στιγμή που να κατάφερε να φτάσει στην περιοχή της ΑΕΚ.

Εννοείται πως απαιτείται πολλή δουλειά και προσπάθεια ακόμη από όλους στο ποδοσφαιρικό τμήμα για να φτάσει στο βαθμό που χρειάζεται για να βγει το αποτέλεσμα που θέλει ο Μιγκέλ Καρντόσο. Δεν είναι εύκολο, πρόκειται για μια μετάβαση που χρειάζεται υπομονή, πίστη στο πλάνο και στήριξη…

Η Ένωση έπαιξε κυρίως με 4-2-3-1 και ήταν περισσότερο λειτουργικό από οποιαδήποτε άλλη φορά. Υπάρχει κάτι που ακόμη δεν φαίνεται να διορθώνεται: αυτό έχει να κάνει με τη σωστή ανάπτυξη και αξιοποίηση των χώρων στα άκρα με τα ανεβάσματα των ακραίων (και δη των μπακ), όμως δεν υπάρχει ουσιαστικά θετική κατάληξη της όποιας φάσης.

Κι αυτό διότι Χουλτ και Παουλίνιο δεν έχουν (γνωστό αυτό) τη δυνατότητα να δημιουργήσουν σωστά. Οι μπάλες που γυρνάνε είναι στον αντίπαλο γκολκίπερ, ή αμυντικό με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει η ΑΕΚ -ενώ όλα γίνονται σωστά- να βρει φάση από τα άκρα όταν ανεβάζει σωστά τα μπακ της. Βέβαια δεν έχει και στιγμή απειλής υπενθυμίζω: πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις!

Α.Ε.Κ.: Μπάρκας (Αθανασιάδης), Παουλίνιο, Βράνιες (Οικονόμου), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (Λόπες), Σιμάο (Γαλανόπουλος), Σιμόες, Μάνταλος (Ντέλετιτς), Κλωναρίδης, Ζεράλντες, Λιβάια

Μακάμπι Νετάνια: Αμος, Γκόλομαρ, Χίμπαχ, Κατσλον, Μπορνστέιν, Φίνις, Κοέν, Χίκα, Κεάτ, Κανιτσόφσκι, Ασκενάζι.

πηγή: gazzetta.gr