MC MEDIA NETWORK

ΑΕΖΑΕΚΑΕΛΑΝΟΡΘΩΣΗΑΠΟΕΛΑΠΟΛΛΩΝΑΣΑΡΗΣΔΟΞΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΟΘΕΛΛΟΣΟΜΟΝΟΙΑΠΑΦΟΣΙΣΠΑΝΙΑΙΤΑΛΙΑΑΓΓΛΙΑΕΛΛΑΔΑ

«ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ» την πρόκριση ο Κεραυνός!

Sponsored by quadcore

Κεραυνός πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε μέσα στο «Κώστας Παπαέλληνας» της Basic-Fit Brussels από το Βέλγιο με 90-77, για την 4η αγωνιστική του FIBA Europe Cup, και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στον Β’ γύρο του θεσμού. Εάν στην αναμέτρηση της Τετάρτης (8/11) ανάμεσα στο δεύτερο ζευγάρι του ομίλου η Balkan ηττηθεί από την Egis Kormend, τότε αυτόματα η ομάδα του Στροβόλου θα έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της. Πλέον η προσοχή των «ερυθροκίτρινων» στρέφεται στην συνέχεια του θεσμού, με στόχο την κατάκτηση της 1ης θέσης στον Δ’ όμιλο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 20 πόντους (5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι (4-1 στο 1:30) στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος και σημείωσε δέκα σερί πόντους (από τέσσερις οι Αμπουκάρ-Μπάρκερ, δύο ο Παρκς) με το σκορ να οδηγείται στο 11-4 στο 3:30. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 16-10, με τους «ερυθροκίτρινους» να αυξάνουν την διαφορά στους έντεκα πόντους στο επόμενο ενάμιση λεπτό (23-12). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 29-19.

Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε καλύτερα στην Β’ περίοδο, καταφέρνοντας μετά την πάροδο τριών λεπτών να φέρει την διαφορά στους δεκατρείς (36-23), η οποία μέχρι το 15’ αυξήθηκε κατά τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Παρκς, ένα ο Κινγκ) με το σκορ να είναι στο 39-23. Το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη συνέχισε την πολύ θετική του εικόνα στο παρκέ, με το σκορ να οδηγείται στο 44-27 στο 17:30. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 52-37.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν νωρίς στο Γ’ δεκάλεπτο δύο πόντους με τον Χάρελ, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα σερί πέντε πόντων (τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Αμπουκάρ) παίρνοντας προβάδισμα με 57-39 στο 22’. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους δώδεκα (62-50) στο 24:30, με τον Αμπουκάρ μισό λεπτό αργότερα να κάνει το 64-50. Η θετική εικόνα των βέλγων, έφερε μείωση στους οκτώ πόντους στο 29:30, με το σκορ να είναι στο 67-59, ωστόσο πριν το φινάλε της περιόδου ο Μπάσεϊ με λέι απ επανάφερε την διαφορά στους δέκα (69-59).

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της Δ’ περιόδου με το σκορ να πηγαίνει στο 71-61, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κατά ένα πόντο (73-64). Στην συνέχεια ο Κεραυνός σημείωσε πέντε πόντους με τον Μπάσεϊ και έφερε το σκορ στο 78-64, στο 33’. Η κυπριακή ομάδα διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 35’ ήταν μπροστά με 84-68, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 86-74. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 90-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-19, 52-37, 69-59, 90-77