Άνετη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ επί της ΕΘΑ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια και στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία της ΕΘΑ με 92-76.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους «κιτρινοπράσινους» επί των «κιτρινόμαυρων», με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται ξανά το Σάββατο (6/4) στις 15:15 στο «Κίτιον» για το τρίτο παιχνίδι της σειράς. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στους τελικούς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ιάκωβος Παντελή με 13 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και στο 4’ ήταν μπροστά με 13-0, ενώ με το τέλος της περιόδου η διαφορά πήγε στους 19 πόντους (29-10). Η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια, με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα της. Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 50-32.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στο γ’ δεκάλεπτο, με τους Λαρνακείς να είναι καλύτεροι και να φέρνουν το σκορ στο 75-50. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο 92-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-29, 32-50, 50-75, 76-92