Διπλό στην Λεμεσό για την ΕΘΑ

Την δεύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, και δεύτερη διαδοχική, πέτυχε η ΕΘΑ Έγκωμης που νίκησε εκτός έδρας την Αναγέννηση Γερμασόγειας με 85-62. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για την Αναγέννηση, σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, όμως στην συνέχεια η ΕΘΑ ανέβηκε και αύξησε την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ, παίρνοντας στο τέλος την νίκη. Εξαιρετικό παιχνίδι για τους νικητές έκαναν οι Πίαρσον και Πακ που πέτυχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα ενώ κορυφαίοι για την Αναγέννηση ήταν οι Μίντλεντον και Παρκς που πέτυχαν από 16 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ανάμεσα στην Αναγέννηση και στην ΕΘΑ. Οι δύο ομάδες παρέμειναν καθ’ όλη την διάρκεια της περίοδο πολύ κοντά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ που είδαμε ήταν στους τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, που είχαν προηγηθεί με 15-11 στο 8:32 του αγώνα. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα όμως ο Πακ μείωσε με δίποντο σε 15-13, σκορ που παρέμεινε μέχρι και την λήξη της πρώτης περιόδου.

Πιο δυνατά μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ στο γήπεδο, που αρκετά νωρίς έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία σε 21-21 στο 12:03. Η Αναγέννηση όμως αποδείχθηκε “σκληρό καρύδι” και με πέντε σερί πόντους του Παρκς, έφερε την διαφορά στους πέντε πόντους. Η ομάδα της Λευκωσίας όμως με πέντε πόντους του Γκόλντεν και τέσσερις του Πίαρσον έκανε την ανατροπή στο σκορ και πήρε προβάδισμα 30-26. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται στο σκορ με 38-31.

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΘΑ. Η ομάδα της Έγκωμης ήταν καταιγιστική, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ από την Αναγέννηση. Οι “κιτρινόμαυροι” πέτυχαν έντεκα πόντους περισσότερους από την Αναγέννηση. Πιο συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 24 πόντους σε αυτή την περίοδο, φτάνοντας συνολικά στους 62 σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που πέτυχαν 13 πόντους και έφτασαν τους 44 συνολικά στην αναμέτρηση μέχρι εκείνη την στιγμή.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης. Η ΕΘΑ ήταν ανώτερη από την Αναγέννηση και πιο εύστοχη, καταφέρνοντας έτσι να αυξήσει την διαφορά στο σκορ και στο τέλος της ημέρας να πάρει μία εύκολη νίκη. Το τελικό σκορ βρήκε νικήτρια την ΕΘΑ με 85-62.

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Σταύρος Σταύρου)

Θεοδοσίου 3 (1), Αντωνίου 1, Ταλλάρης 3 (1), Πιττάκας 5 (1), Τουμπάζος 4, Ιωαννίδης 6, Εγκλίκι 6 (2), Αλέκα 2, Κυριάκου, Μίντλεντον 16, Παρκς 16.