Έκανε το πρώτο βήμα η Πετρολίνα ΑΕΚ

Πλεονέκτημα πρόκρισης στην τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ, που επικράτησε στην έδρα της του Απόλλωνα με 83-76.

Η ομάδα της Λεμεσού αποδείχθηκε “σκληρό καρύδι”, διεκδικώντας την νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ωστόσο οι Λαρνακείς ήταν αυτοί που επικράτησαν στο τέλος, και πήραν προβάδισμα πρόκρισης. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (8/4) στο γήπεδο του Απόλλωνα στην Λεμεσό, ενώ θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στην τελική φάση. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάιρεκ Ντουρέν που σημείωσε 22 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασσίστ), ενώ εξαιρετικό παιχνίδι για τους νικητές έκαναν και οι Μπράντον Μπάουμαν με 20 πόντους (8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Θάντους Μακφάντεν με 17 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Για τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Τόνι Μακρέι με 31 πόντους (7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με την συμπλήρωση δύο λεπτών στο παιχνίδι ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που ήταν μπροστά στο σκορ με 6-2. Έπειτα η Πετρολίνα ΑΕΚ με ένα σερί εννέα πόντων πήρε προβάδισμα με 11-6, μέχρι το 3:30. Η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να απαντήσει, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά στους επτά πόντους στο επόμενο τρίλεπτο, με το σκορ να φθάνει στο 17-10. Η υπεροχή της ΑΕΚ μέσα στο παρκέ έφερε την διαφορά στους δέκα, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 25-15.

Με ένα λέι απ από τον Μπρέζετς, η ΑΕΚ νωρίς στην δεύτερη περίοδο πήρε προβάδισμα με 27-15. Στην συνέχεια όμως το συγκρότημα του Παναγιώτη Γιανναρά ανέβηκε και με εννέα σερί πόντους μείωσε την διαφορά στους τρεις (27-24). Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι Λαρνακείς προηγούνταν με 29-26, με την ΑΕΚ να σημειώνει άλλους τρεις πόντους με τους Μακφάντεν και Ντουρέν, φέρνοντας το σκορ στο 32-26. Οι “γαλάζιοι” με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μακρέι όμως ισοφάρισαν σε 32-32, τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ενώ πήραν στην συνέχεια προβάδισμα με δύο ελεύθερες βολές του Πιττάκα (34-32). Η ΑΕΚ σημείωσε άλλους δύο πόντους με τον Ντουρέν και ισοφάρισε σε 34-34 μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο 23:33 του αγώνα το σκορ ήταν στο 41-41, με την ομάδα του Λίνου Γαβριήλ στην συνέχεια να σημειώνει άλλους τέσσερις πόντους (από δύο Ντουρέν και Μπρέζετς), παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 45-41. Έπειτα, η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 54-50, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 55-54.

Με πέντε πόντους του Μακφάντεν και δύο του Μπόουμαν η ΑΕΚ πήρε νωρίς προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο με 61-55. Ο Απόλλωνας απάντησε με πέντε πόντους του Μακρέι και δύο του Άπολμπι, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 62-61, τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Το δυνατό παιχνίδι συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με το σκορ να οδηγείται στο 68-67 στο (36:30). Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους τρεις πόντους (ένα ο Μπόουμαν, δύο ο Ντουρέν) και έφεραν την διαφορά στους τέσσερις (71-67), δυόμιση λεπτά πριν το τέλος. Ο Απόλλωνας πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 73-71, με την ΑΕΚ να απαντάει πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους με τους Μπρέζετς και Μπόουμαν, φέρνοντας το σκορ στο 77-71, ένα λεπτό και κάτι πριν το τέλος. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την νίκη με 83-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 34-34, 54-55, 83-76