«Έριξε» 20αρα η ΑΕΚ στο ντέρμπι!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος” με τελικό σκορ 90-70.

Το παιχνίδι είχε περισσότερο εικόνα αγώνα προετοιμασίας, αφού η βαθμολογία δεν θα μπορούσε να αλλάξει με όποιο αποτέλεσμα ερχόταν. Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς καλαθοσφαιριστές, και άλλους που δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά μέχρι στιγμής. Από τον ΑΠΟΕΛ απουσίασαν οι Παντούρης και Μπιγκς λόγω τραυματισμών και από την ΑΕΚ οι Τρισόκκας και Παντελή λόγω τιμωρίας. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντουρέν με 25 πόντους (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Αρκετά καλά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ που κατάφερε με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών να προηγηθεί με 7-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 10-1. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με δύο τρίποντα από τους Ντιμπουά και Σιζόπουλο, μειώνοντας σε 10-7, όμως η ΑΕΚ σημείωσε άλλους δέκα πόντους (οκτώ ο Ντουρέν, δύο ο Μπρέζετς) με το σκορ να φθάνει στο 20-7. Με την ολοκλήρωση της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 22-12.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της δεύτερη2 περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά, προσπαθώντας να μειώσει την διαφορά στο σκορ και να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Στο 14:40 το σκορ ήταν στο 29-23 για την ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους τέσσερις στην συνέχεια (31-28). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν την διαφορά στους οκτώ (37-29), ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ έφθασε στο 43-38 για την ΑΕΚ.

Στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου είδαμε ξανά ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ενώ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών να μειώσει σε 47-46. Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που σημείωσε 22 πόντους, ενώ ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε πέντε, με αποτέλεσμα το τέλος της τρίτης περιόδου να βρει τους Λαρνακείς να προηγούνται με 69-51.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε την προσπάθεια του στην τέταρτη περίοδο να μειώσει στο σκορ για να μπορέσει να επανέλθει στο παιχνίδι. Ωστόσο η πολύ καλή παρουσία της ΑΕΚ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί. Οι Λαρνακείς προηγούνταν με 85-64 στο 36:46, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα πήραν την νίκη με 90-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 38-43, 51-69, 70-90