Η ΑΕΚ κέρδισε τον Απόλλωνα

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον δεύτερο χρονικά αγώνα για την 6η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε μέσα στο «Κίτιον» στη Λάρνακα του Απόλλων με 66-56. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τον Απόλλων ωστόσο να διατηρεί μικρές τις διαφορές και να πιέζει μέχρι το τέλος για την ανατροπή.

Οι «κιτρινοπράσινοι» όμως διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα τους και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος από το παιχνίδι. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τάιρελ Μπιγκς με 15 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Με επτά σερί πόντους μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ (τρίποντο ο Παντελή, από δύο Στιούαρντ και Βερεμένκο), με τον Απόλλων έως το 6’ να σημειώνει πέντε πόντους (από δύο Παντούρης-Ογκουνγέμι, ένα ο Νέυλορ) μειώνοντας σε 7-5. Στο 8’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 10-9, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 13-12. Έπειτα οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τρίποντο (Ηλιάδης για Απόλλων, Κούνας για ΑΕΚ) με το σκορ να πηγαίνει στο 16-15.

Δυνατά μπήκε στην Β’ περίοδο ο Απόλλων όπου μέχρι το 12:30 σημείωσε έξι πόντους (τρίποντο ο Παντούρης, δύο ο Χάρπερ, ένα ο Έβανς) παίρνοντας προβάδισμα με 21-16. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά οι γηπεδούχοι απάντησαν με επτά σερί πόντους (από δύο Κούνας-Μπιγκς, τρίποντο ο Σιζόπουλος), φέρνοντας το σκορ στο 23-21 υπέρ της ΑΕΚ. Στο 17:30 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 28-26, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο ισόπαλο 33-33.

Με πέντε πόντους του Παντελή και ένα του Βερεμένκο ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η ΑΕΚ όπου μέχρι το 23’ ήταν μπροστά με 39-33. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 39-38, για να ακολουθήσουν άλλοι δέκα πόντοι για την ΑΕΚ (έξι ο Στιούαρντ, τρεις ο Μπιγκς, ένα πόντο ο Βερεμένκο) με το σκορ να πάει στο 49-38. Με το φινάλε της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 51-42.

Μέχρι το 33’ ο Απόλλων μείωσε στους επτά την διαφορά (52-45), ενώ δύο λεπτά πιο μετά οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους (56-49). Στο 35:30 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 60-51, με τον Απόλλων να μειώνει με τέσσερις πόντους από τους Παντούρη-Νέυλορ σε 60-55, στο 36’. Οι «κιτρινοπράσινοι» απάντησαν με τέσσερις πόντους του Άντερσον στο επόμενο λεπτό (64-55) ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα το σκορ οδηγήθηκε στο 66-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 33-33, 51-42, 66-56