Ήττα από Κλουζ

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Κεραυνός από την U-BT Cluj, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 12ουομίλου για την Β’ φάση του FIBA Europe Cup με 71-67. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να το ισορροπεί. Στο τέλος η ομάδα από την Ρουμανία έφυγε νικήτρια από τον Στρόβολο με 71-67.

Πιο καλά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι που μέχρι το 4’ είχαν προηγηθεί με 8-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 13-4. Η Cluj συνέχισε με τον καλό ρυθμό της, φέρνοντας το σκορ στο 19-4 λίγο αργότερα, για να ακολουθήσει τρίποντο του Μπάρκερ στο 8’ όπου μείωσε για τον Κεραυνό σε 19-7. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να είναι πίσω στο σκορ με 25-12.

Με τρίποντο του Αμπουκάρ μπήκε στην Β’ περίοδο ο Κεραυνός, μειώνοντας σε 25-15, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους εννέα την διαφορά έως το 13’, με το σκορ να είναι στο 30-21. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό μάλιστα ο Κεραυνός σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους (τρεις ο Αμπουκάρ, ένα ο Μιχαήλ), ενώ είχε δεχθεί ένα, μειώνοντας σε 31-25. Μέχρι το 18’ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά ξανά στους εννέα (38-29), με τον Κεραυνό να σημειώνει πέντε ακόμα πόντους στο επόμενο λεπτό με τον Αμπουκάρ και να μειώνει σε 38-34. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Cluj να προηγείται με 41-36.

Πιο καλά πατούσε στα πρώτα στάδια του τρίτου δεκαλέπτου ο Κεραυνός, όπου μέχρι το 21:30 μείωσε σε 43-40. Δυόμιση λεπτά αργότερα οι «ερυθροκίτρινοι» μείωσαν στον πόντο (46-45), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν έως το 26:15 να επαναφέρουν την διαφορά στους επτά (53-46). Λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, η Cluj ήταν μπροστά με 58-52, με τον Κινγκ να σημειώνει δίποντο και να μειώνει σε 58-54 για τον Κεραυνό.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στην Δ’ περίοδο ο Κεραυνός που με δύο ελεύθερες βολές του Κινγκ και τρίποντο του Σκοτ, πήρε προβάδισμα με 59-58, στο 30:40. Στο επόμενο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με 65-61, ενώ μέχρι το 35:40 ο Κινγκ με τέσσερις δικούς του πόντους ισοφάρισε σε 65-65. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τέσσερις πόντους και έφεραν το σκορ στο 69-65. Με το τέλος του αγώνα η Cluj πήρε την νίκη με 71-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 36-41, 54-58, 67-71