Με το δεξί ο ΑΠΟΕΛ!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη στο ντέρμπι κόντρα στην ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Οι “γαλαζοκίτρινοι” ήταν εξαιρετικοί από τα πρώτα στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας να επικρατήσουν των “κιτρινόμαυρων” με 78-63.

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ από το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν εξαιρετική, καταφέρνοντας στο έκτο λεπτό του αγώνα να πάρει προβάδισμα 13-1. Η “γαλαζοκίτρινη” υπεροχή συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-8.

Στην δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ προσπάθησε να μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι, ώστε να μειώσει την διαφορά στο σκορ, ωστόσο βρήκε απέναντι της την πολύ καλή αμυντική οργάνωση του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Έγκωμης είχε το δικό της καλό διάστημα, όταν μείωσε στους δέκα πόντους (33-23) στο 17:33 του αγώνα. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν και πάλι ανώτεροι μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας με ένα σερί οκτώ πόντων να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο στο 41-23, αυξάνοντας εκ νέου την διαφορά στο σκορ.

Πιο ανεβασμένη μπήκε η ΕΘΑ στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας  στο 24:06 να μειώσει την διαφορά στο σκορ στους οκτώ πόντους, με το παιχνίδι να φτάνει στο 45-37 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Οι γηπεδούχοι όμως με ένα σερί πέντε πόντων στη συνέχεια, ανέβασαν ξανά την διαφορά στο σκορ, με το παιχνίδι  να φτάνει στο 50-37. Οι παίκτες της ΕΘΑ δεν το έβαλαν κάτω όμως, και με ένα δικό τους σερί πέντε πόντων κατάφεραν στο 28:52 να μειώσουν το παιχνίδι στους οκτώ πόντους ξανά (50-42). Στα τελευταία στάδια του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε ξανά καταφέρνοντας να πετύχει επτά πόντους πριν την λήξη της περιόδου, με το σκορ να φτάνει στο 57-42.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η ΕΘΑ ανέβασε τον ρυθμό της, προσπαθώντας να πετύχει την μεγάλη ανατροπή του αγώνα. Όμως ο ΑΠΟΕΛ είχε καλή αντίδραση στο γήπεδο, χωρίς να αφήσει την αντίπαλο του να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Η διαφορά των 15 πόντων που υπήρχε με το τέλος της τρίτης περιόδου, συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του αγώνα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 78-63 υπέρ των “γαλαζοκιτρίνων”.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-8, 41-23, 57-42, 78-63