Μεγάλη ανατροπή, μεγάλος Κάρι και 2-0! (video)

Οι Ουόριορς δυσκολεύτηκαν αφάνταστα στο Game 2 από τους Μπλέιζερς, τους είδαν να προηγούνται και με διαφορά 17 πόντων, αλλά πάντοτε επέστρεφαν και στο τέλος πήραν την νίκη στις λεπτομέρειες, κάνοντας με 114-111 το 2-0.

Οι παίκτες του Στιβ Κερ, παίζοντας ξανά χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ, έδειξαν ξανά για ποιο λόγο είναι οι πρωταθλητές του ΝΒΑ, με την παρέα των «Splash Brothers» και του Ντρέιμοντ Γκριν να βρίσκει τις λύσεις στο τέλος, ώστε να μην χαθεί το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Δύσης. Ο Στεφ Κάρι ήταν εκπληκτικός με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 24 πόντους και ο «Ντρέι» είχε 16 πόντους, με 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Στην απέναντι πλευρά, οι 23 πόντοι με 10 ασίστ του Ντέιμιαν Λίλαρντ, οι 22 πόντοι του Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και οι 16 του Σεθ Κάρι, δεν ήταν αρκετοί.

Το παιχνίδι άρχισε σε έναν «φρενήρη» ρυθμό, με τον Αμίνου να είναι εξαιρετικό στήριγμα του ΜακΚόλουμ στη μία πλευρά και τον Γκριν να κάνει τα πάντα στην απέναντι, για να φτάσει η διαφορά στο +7 για τους Μπλέιζερς με κάρφωμα του πρώτου στο 7λεπτο του ματς (15-22). Ο Κάρι ξύπνησε και βρήκα μακρινά σουτ, με το προβάδισμα όμως να μένει ελαφρώς υπέρ των Μπλέιζερς (29-31).

Ο Τόμπσον πήρε τη σκυτάλη από τους δύο συμπαίκτες του, αλλά εκείνοι «εξαφανίστηκαν» εκείνη τη στιγμή. Η καλά διαβασμένη άμυνα του Πόρτλαντ στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οδήγησε σε ένα επιμέρους σκορ 6-17 μετά το 39-42 στα μέσα της περιόδου, αφού ο Λίλαρντ «ξέσπασε» στην επίθεση και με 10 δικούς του πόντους έφερε ακόμη και στο +17 την ομάδα του (48-65), δείχνοντας πως υπήρχε πρόβλημα για τους πρωταθλητές, προτού με λέι απ γράψει το 50-65 του ημιχρόνου ο Κάρι.

Με τα δικά του μακρινά σουτ, όπως και αυτά τον Τόμπσον, πάντως, οι Ουόριορς αντέδρασαν στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Οι «Splash Brothers» έδωσαν το έναυσμα και με τρίποντο του Τόμπσον η ανατροπή συμπληρώθηκε στα 4 λεπτά για το τέλος της περιόδου (77-75). Ο ΜακΚόλουμ και ο Λίλαρντ είχαν, ωστόσο, τις απαντήσεις και η ψυχραιμία του δεύτερου από τη γραμμή των βολών έφερε την απόλυτη ισορροπία (89-89).

Με τη βοήθεια και του Σεθ Κάρι, οι δύο σούπερ σταρ των Μπλέιζερς οδήγησαν την ομάδα τους σε επιμέρους σκορ 5-13, με το οποίο έμοιαζε να παίρνει τον πρώτο λόγο στο δρόμου τα μισά στην τελευταία περίοδο (94-102). Μετά από ένα τρίποντο του Λέοναρντ για το 100-108, όμως, το νέο «ξέσπασμα» του Γκόλντεν Στέιτ ήρθε, με απροσδόκητους ήρωες για το χρονικό σημείο τους Λούνεϊ και Ιγκουοντάλα, για να πάρει φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και να δώσει προβάδισμα από τη γραμμή των βολών ο Στεφ Κάρι στο δίλεπτο για το φινάλε (110-108). Ο αδελφός του απάντησε με τρίποντο, όμως μια alley-oop συνεργασία των Γκριν και Λούνεϊ έφερε το κάρφωμα του δεύτερου στα 53″ για το 112-111. Ο ΜακΚόλουμ έκανε άλλη μια κακή επίθεση και μια συνεργασία των Κάρι και Γκριν διεύρυνε στο 114-111 το προβάδισμα στα 12.3″. Στην προσπάθεια του Λίλαρντ να σουτάρει ή να εκβιάσει φάουλ στο τρίποντο, ο Ιγκουοντάλα έκανε ένα πεντακάθαρο κλέψιμο και οι Ουόριορς «κλείδωσαν» την νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-31, 50-65, 89-89, 114-111

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]