Νίκη για Απόλλωνα κόντρα στην ΕΝΠ (φωτορεπορτάζ)

Την πρώτη του φετινή νίκη πανηγυρίζει ο Απόλλωνας που επικράτησε της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 89-71, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή, καταφέρνοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και να δημιουργήσει σημαντική διαφορά στο σκορ. Στην Γ’ και Δ’ περίοδο η ΕΝΠ ήταν βελτιωμένη, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά στο σκορ και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος από το παιχνίδι. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ντόβιντας Ρέντικας (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 10 ασσίστ), Κάμερον Νέυλορ (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Τρέιβον Χάρπερ (20 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μέχρι το 2:30 προηγήθηκε με 11-2, ενώ στο 5’ το σκορ οδηγήθηκε στο 19-5. Μέχρι 6:30 η Ένωση μείωσε σε 19-9, ενώ ο Απόλλωνας ενάμιση λεπτό πιο μετά έφερε το σκορ στο 24-9. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «γαλάζιους» να προηγούνται με 28-15.

Η ΕΝΠ ξεκίνησε την Β’ περίοδο με λέι απ του Σολωμού (28-17), με τον Νέυλορ να απαντά με τρεις πόντους έως το 11:30 (31-17). Η Ένωση ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια και κατάφερε μέχρι το 15:30 να μειώσει την διαφορά στους έξι πόντους (35-26). Έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έως το 18:30 σημείωσαν 14 πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, οδηγώντας το σκορ στο 49-29. Με το φινάλε του ημιχρόνου ο Απόλλων ήταν μπροστά με 52-31.

Από πέντε πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες έως το 21:30 (τρεις ο Χάρπερ και δύο ο Παντούρης για Απόλλων, τρεις ο Μπαλόγκουν και δύο ο Τζάρβις για ΕΝΠ) με το σκορ να πηγαίνει στο 57-36. Στα μισά της περιόδου το σκορ είχε οδηγηθεί στο 60-44, με τον Απόλλωνα να καταφέρνει δυόμιση λεπτά να σημειώσει επτά πόντους και να φέρει το σκορ στο 67-44. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου οι «γαλάζιοι» ήταν μπροστά με 72-52.

Με τρίποντο του Έντουαρντ μπήκε στην Δ’ περίοδο η Ένωση (72-55), με τον Απόλλωνα να απαντάει με έξι πόντους (τέσσερις ο Χάρπερ, δύο ο Ρέντικας), φέρνοντας το σκορ στο 78-55 στο 32:30. Στο 35’ το σκορ ήταν στο 82-68 ενώ με το φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 89-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-15, 52-31, 72-52, 89-71