Νίκη Κεραυνού σε αγώνα διαφήμιση

Τρεις αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών. Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Κεραυνός νίκησε εντός έδρας την ΑΕΛ με 77-71, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που είχε δύο παρατάσεις.

Στα άλλα δύο παιχνίδια, με νίκες προχώρησαν οι ΑΠΟΕΛ και ΑΠΟΠ κόντρα στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ και Πετρολίνα ΑΕΚ αντίστοιχα. Ρεπό για αυτή την αγωνιστική είχε η ομάδα του Απόλλωνα.

Κεραυνός – ΑΕΛ 77-71
Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στον Στρόβολο, η ομάδα του Κεραυνού επικράτησε της ΑΕΛ με 77-71, σε παιχνίδι που οδηγήθηκε σε δύο παρατάσεις. Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το παιχνίδι να έχει αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Κεραυνός στο πρώτο ημίχρονο, όπου και κατάφερε να προηγηθεί με 36-34. Στην επανάληψη οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού μπήκαν δυνατά στο παρκέ, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με το τέλος της τρίτης περιόδου (51-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Βεζελόφσκι με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, από πλάγια θέση, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση για τον Κεραυνό. Στην πρώτη παράταση είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όμως στην πορεία η ΑΕΛ ξέμεινε από δυνάμεις, αφού είχε και δύο βασικές παίκτριες της στον πάγκο λόγω πέντε φάουλ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Κεραυνός και πήρε την νίκη με 77-71.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης οι προπονητές των δύο ομάδων μίλησαν στην ιστοσελίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης.

Χρίστος Στυλιανίδης: «Παιχνίδι διαφήμιση για την γυναικεία καλαθόσφαιρα»
«Σίγουρα ήταν το ντέρμπι της χρονιάς μεταξύ ίσως των πιο καλών ομάδων του πρωταθλήματος. Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ και με δύο παρατάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κεραυνός θεωρώ πως ήταν καλύτερος στο γήπεδο, με την ΑΕΛ να είναι καλύτερη όμως στην επανάληψη. Ευτυχίσαμε να ισοφαρίσουμε στην τελευταία φάση του αγώνα με ένα δύσκολο τρίποντο της Βεζελόφσκι από πλάγια θέση, και στείλαμε το παιχνίδι στην παράταση. Θεωρώ πως ο αγώνας που δώσαμε κόντρα στην ΑΕΛ ήταν διαφήμιση του γυναικείου μπάσκετ. Είδαμε ένα εξαιρετικό αγώνα, ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες με πολύ καλές καλαθοσφαιρίστριες, κύπριες και ξένες. Φέτος βλέπουμε ένα αρκετά αναβαθμισμένο πρωτάθλημα στην γυναικεία καλαθόσφαιρα. Γίνεται πολύ μεγάλη προσπάθεια από όλες τις ομάδες, κάτι που πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ ώστε να ανέβει η ποιότητα του αθλήματος και να έχουμε ένα εξαιρετικό πρωτάθλημα».

Κάλια Παπαδοπούλου: «Μεγάλος αγώνας που κρίθηκε στις λεπτομέρειες»
«Ήταν ένα παραδοσιακό ντέρμπι, μεταξύ των δύο μεγαλύτερων ομάδων της κυπριακής γυναικείας καλαθόσφαιρας. Θεωρώ πως ήταν διαφήμιση του αθλήματος ο τρόπος με τον οποίο εξελίχθηκε ο αγώνας. Η γυναικεία καλαθόσφαιρα στην Κύπρο έχει ανέβει επίπεδο. Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Είχαμε δύο ευκαιρίες στις οποίες θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει τον αγώνα. Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, αστόχησα σε ελεύθερη βολή και στην συνέχεια δεχθήκαμε τρίποντο και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στην πρώτη παράταση του αγώνα, και ενώ το σκορ ήταν 67-66 υπέρ της ΑΕΛ, δόθηκε αυστηρό φάουλ σε διεκδίκηση ριμπάουντ, με τον Κεραυνό να ευστοχεί στην μία εκ των δύο βολών με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει σε δεύτερη παράταση. Εκεί χάσαμε δύο βασικές παίκτριες μας, που ήταν καθηλωμένες στον πάγκο με πέντε φάουλ, κάτι που έδωσε πλεονέκτημα στον Κεραυνό και κέρδισε το παιχνίδι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις καλαθοσφαιρίστριες και των δύο ομάδων, για το σπουδαίο θέαμα που παρουσίασαν. Όμως θα ήθελα να τονίσω ότι είναι κρίμα που ένας τέτοιος αγώνας δεν μεταδόθηκε τηλεοπτικά, ώστε να τον χαρούν και οι θεατές από το σπίτι».

Κεραυνός (Χ. Στυλιανίδης)

Πιτσιλλίδου 6, Αθανασίου 5, Βεζελόφσκι 24 (4), Κωνσταντίνου 4, Θεολόγου 13, Παβίσεβιτς 21, Χατζηχάννα 4.

ΑΕΛ (Κ. Παπαδοπούλου)

Μενελάου 11 (2), Λάρκου 12 (2), Παπαδοπούλου 4, Γιάνχιτς 18 (2), Αντωνίου 2, Μαυρουδή 3 (1), Πότσεκ 21.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-34, 47-51, 58-58, 67-67 (1η παράταση), 77-71 (2η παράταση)

ΑΠΟΕΛ – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 59-49

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, που νίκησε μέσα στην έδρα της την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 59-49. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιουργώντας διαφορά δέκα πόντων από την ΕΝΑΔ. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε στις υπόλοιπες περιόδους, όπου το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν την νίκη με σκορ 59-49.

ΑΠΟΕΛ (Α. Στουγιαννούδης)

Όλοζακ 3, Γουάλτον 14, Ιωάννου, Νικολάου 4, Σ. Παπαδοπούλου 6, Νικοδήμου 13 (3), Ακαθιώτη 2, Κούλουρου, Ρουσσάκη 11 (1), Σωκράτους, Χ. Παπαδοπούλου 6 (1).

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Ι. Μιραλλάης)

Κωνσταντίνου 3, Πηλακούτας 10, Τσολιά, Μιτλιάδους, Κωνσταντίνου 9, Μύθιλλου 5, Π. Καλιάνου, Γεωργίου 7, Αθανασίου 12 (1), Μ. Καλιάνου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 36-27, 48-37, 59-49

ΑΠΟΠ – Πετρολίνα ΑΕΚ 67-61

Πρώτος αγώνας στο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΠ Πάφου (την πρώτη αγωνιστική είχε ρεπό) ο οποίος συνδυάστηκε με νίκη κόντρα στην Πετρολίνα ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στις πρώτες τρεις

περιόδους, δημιουργώντας διαφορά 23 πόντων με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι στο 58-35. Στην τελευταία περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ μείωσε σημαντικά στο σκορ, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 67-61 υπέρ του ΑΠΟΠ.